Genialny nastolatek pogodził faworytów. Deklasacja w kolarskich mistrzostwach Europy

Mariusz Czykier

Akt. 20/09/2023, 18:28 GMT+2

19-letni Brytyjczyk Joshua Tarling mistrzem Europy w jeździe indywidualnej na czas. W zawodach rozgrywanych na niespełna 30-kilometrowej trasie w okolicach holenderskiego Emmen wygrał z broniącym tytułu Szwajcarem Stefanem Bisseggerem aż o 42 sekundy. Wśród kobiet po raz trzeci z rzędu triumfowała - również z wielką przewagą nad rywalkami - Szwajcarka Marlene Reusser.

Tarling mistrzem Europy w jeździe indywidualnej na czas

W rywalizacji kobiet trudno mówić o niespodziance. Mistrzynią Europy po raz trzeci z rzędu została Reusser, która na niespełna 30-kilometrowej trasie wykręciła czas aż o 43 s lepszy od drugiej na mecie Brytyjki Anny Henderson. Trzecia na pokonywanej w części pod silny wiatr trasie była reprezentantka Austrii Christina Schweinberger.

Reusser mistrzynią Europy w jeździe indywidualnej na czas

Przed startem czempionatu w Drenthe polscy kibice liczyli na dobry występ Agnieszki Skalniak-Sójki, mistrzyni kraju w jeździe na czas i siódmej zawodniczki sierpniowych mistrzostw świata. Najlepsza w tej konkurencji Polka dziesięć dni wcześniej odniosła kontuzję w wyścigu Simac Ladies Tour i ostatecznie nie stanęła na starcie mistrzostw Europy.
Zastąpiła ją Marta Jaskulska, która w Emmen wykręciła 15. czas. Katarzyna Niewiadoma, która start w "czasówce" traktowała głównie jako okazję do przetarcia przed sobotnim wyścigiem ze startu wspólnego, została sklasyfikowana dwie pozycje niżej.

Niewiadoma i Henderson na mecie jazdy indywidualnej na czas w ME

Nastoletni Brytyjczyk zdeklasował rywali

Kilkadziesiąt minut po kobietach na trasę ruszyli mężczyźni z Michałem Kwiatkowskim i Maciejem Bodnarem.
Żadnych szans rywalom nie dał Tarling, na co dzień jeżdżący obok Kwiatkowskiego w Ineos Grenadiers. 19-letni kolarz, którzy przed rokiem jeszcze jako junior sięgał w jeździe na czas po tytuł mistrza świata, okazał się bezkonkurencyjny w konfrontacji z utytułowanymi przeciwnikami.

Od samego początku narzucił bardzo mocne tempo, cały czas zbliżając się do jadącego przed nim Belga Wouta van Aerta. Brytyjczyk na każdym punkcie pomiaru czasu notował lepsze rezultaty od wszystkich konkurentów. Linię mety osiągnął z czasem lepszym aż o 42 s od Bissegera, broniącego tytułu i uznawanego za jednego z murowanych faworytów do kolejnego złota. Van Aert był trzeci, z czasem o 43 gorszym od 19-letniego zwycięzcy.
Kwiatkowski uzyskał 13. wynik (strata 1:35 do Tarlinga), a Bodnar był 16. (strata 1:47).

Kwiatkowski na mecie jazdy indywidualnej na czas w mistrzostwach Europy

Dobre występy młodzieży

Z niezłej strony w Holandii pokazało się młodsze pokolenie polskich kolarek i kolarzy. Kacper Gieryk był siódmy wśród orlików (U23), a startująca w tej samej kategorii Dominika Włodarczyk zajęła 11. miejsce. W rywalizacji juniorów Martyna Szczęsna i Patryk Goszczurny zajęli solidarnie 14. pozycje.
Transmisja z wyścigu elity od 15:30 w Eurosporcie 1 i w Playerze