Evenepoel opadł z sił. Roglicz nowym liderem Criterium du Dauphine

07/06/2024, 20:03 GMT+2

Primoż Roglicz z ekipy Bora-hansgrohe w piątek triumfował w stacji narciarskiej Le Collet d'Allevard, wygrywając po samotnym finiszu szósty etap Criterium du Dauphine. Utytułowany słoweński kolarz zdobył również żółtą koszulkę lidera i może po raz drugi w karierze zwyciężyć w tym wyścigu. Poprzednio dokonał tego w 2022 roku.

Kolarze wjechali na metę 5. etapu Criterium du Dauphine

W piątek Roglicz wyprzedził o trzy sekundy Włocha Giulio Ciccone (Lidl-Trek) oraz o 11 sekund swojego kolegę klubowego Rosjanina Aleksandra Własowa.
Dotychczasowy lider, Belg Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) opadł z sił w końcówce 11-kilometrowego stromego podjazdu do mety, tracąc do zwycięzcy 42 sekundy.

Różnice w klasyfikacji generalnej

W klasyfikacji generalnej Roglicz ma 19 sekund przewagi nad Evenepoelem oraz 58 nad Amerykaninem Matteo Jorgensonem (Visma).
40. miejsce, ze stratą ponad 13 minut, zajmuje Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers). Drugi z polskich zawodników, Kamil Gradek (Bahrain Victorious), który złamał rękę w dużej kraksie na poprzednim zneutralizowanym etapie, nie stanął w piątek na starcie.
Ośmioetapowy wyścig we Francji, mający najwyższą kategorię World Tour, jest dla wielu kolarzy ważnym sprawdzianem przed rozpoczynającym się 29 czerwca Tour de France.