Derek Gee przejął prowadzenie w Criterium du Dauphine

04/06/2024, 19:35 GMT+2

Kanadyjczyk Derek Gee (Israel-Premier Tech) wygrał trzeci etap kolarskiego wyścigu Criterium du Dauphine, przejmując prowadzenie w klasyfikacji generalnej. O jego zwycięstwie zdecydował atak na finiszu wtorkowego odcinka, który prowadził z Celles-sur-Durolle do Les Estables.

Derek Gee wygrał 3. etap Criterium Du Dauphine

Gee stoczył zaciętą walkę na finiszu z Romainem Gregoirem (Groupama-FDJ). Francuz na chwilę wysunął się nawet na prowadzenie na podjeździe przed metą, ale zabrakło mu sił, aby je utrzymać.
Trzecie miejsce, ze stratą trzech sekund, zajął Brytyjczyk Lukas Nerurkar (EF Education-EasyPost). Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) uplasował się na 70. pozycji ze stratą minuty i 21 sekund, a Kamil Gradek (Bahrain Victorious) był 137. - strata 7.25.

Derek Gee po wygraniu 3. etapu Criterium du Dauphine

Ścisk w klasyfikacji generalnej

Około 35 km po starcie kraksę miał Słoweniec Primoż Roglicz (Bora-hansgrohe), który nieco poobijany powrócił jednak do peletonu i ukończył etap na 10. miejscu.
W klasyfikacji generalnej Gee ma trzy sekundy przewagi nad zwycięzcą drugiego etapu i dotychczasowym liderem - Duńczykiem Magnusem Cortem (Uno-X Mobility). Trzeci jest Gregoire - 4 s, a czwarty Roglicz – 7 s.

Najważniejsze wydarzenia 3. etapu Criterium du Dauphine

Ośmioetapowy wyścig we Francji, mający najwyższą kategorię World Tour, jest dla wielu kolarzy ważnym sprawdzianem przed rozpoczynającym się 29 czerwca Tour de France.