Per Strand Hagenes wygrał 5. etap Czterech Dni Dunkierki

Michał Rożniatowski

20/05/2023, 18:57 GMT+2

Per Strand Hagenes (Jumbo-Visma) wygrał 5. etap wyścigu Cztery Dni Dunkierki. 19-letni Norweg wyprzedził Francuzów: Romaina Gregoire'a (Groupama - FDJ) oraz Alexisa Renarda (Cofidis). Najlepszy z Biało-Czerwonych - Stanisław Aniołkowski (Human Powered Health) - zajął 88. miejsce.

Per Strand Hagenes wygrał 5. etap 4 Dni Dunkierki

W sobotę kolarze rywalizowali na trasie z Roubaix do Cassel. Na etapie o długości 187,7 km nie brakowało krótkich podjazdów czy długich brukowanych odcinków, a wszystko wskazywało na to, że kibice będą świadkami wielu roszad w klasyfikacji generalnej wyścigu.

19-latek z drugą wygraną w karierze

Mimo ataku siedmioosobowej ucieczki w pierwszej części rywalizacji, śmiałkowie bez problemu zostali doścignięci przez peleton. Ciekawiej zrobiło się z kolei przy wjeździe na ostatnie okrążenie, gdy na czele była dwójka: Francuz Valentin Retailleau (AG2R Citroen Team) oraz Belg Loic Vliegen (Intermarche - Circus - Wanty). Róźnica między nimi a główną grupą nikła jednak w oczach i na trzy kilometry przed metą zmalała do zera.
Decydował zatem sprinterski finisz, na którym najlepszy okazał się Hagenes. Dla Norwega było to drugie zwycięstwo w karierze, bo wcześniej wygrał on etap tegorocznego wyścigu Olympia's Tour. W sobotę 19-latek wyprzedził Gregoire'a oraz Renarda.
Aniołkowski był 88., Maciej Bodnar (TotalEnergies) zajął 107., a Alan Banaszek (Human Powered Health) 110. pozycję.

W klasyfikacji generalnej nowym liderem został Gregoire, który nad drugim Duńczykiem Kasperem Asgreenem (Soudal - Quick Step) ma 13, a nad trzecim Holendrem Olavem Kooijem (Jumbo - Visma) 17 sekund przewagi. Najlepszy z Polaków - Aniołkowski - jest 75. (+14:52).
Ostatni etap wyścigu, wbrew nazwie trwającemu sześć dni, odbędzie się w niedzielę 21 maja. Kolarze pokonają trasę z Avion do Dunkierki o długości 182,6 km. Transmisja od 14.30 w Eurosporcie Extra w Playerze.