Wollongong 2022. Annemiek van Vleuten wygrała wyścig elity kobiet - wynik i relacja

24/09/2022, 07:31 GMT+2

Kapitalna końcówka wyścigu elity kobiet podczas mistrzostw świata w Wollongong. Po złoto sięgnęła niezniszczalna Holenderka Annemiek van Vleuten, która jeszcze dzień przed rywalizacją nie była pewna, czy wystartuje. Polka Katarzyna Niewiadoma zajęła ósme miejsce.

Van Vleuten to zdecydowanie najlepsza kolarka sezonu. Wygrała trzy najważniejsza imprezy – Giro Donne, Tour de France i Vueltę. Na mistrzostwa świata także jechała w roli faworytki. Jednak podczas wyścigu drużyn mieszanych przewróciła się, złamała łokieć i jeszcze dzień przed wyścigiem elity nie było pewne czy w nim wystąpi.
Zacisnęła jednak zęby, pojawiając się na trasie, ale eksperci nie dawali jej większych szans. Polscy kibice liczyli za to na medal Katarzyny Niewiadomej.

Atak tuż przed metą

Trasa sobotniego wyścigu liczyła 164 km, w tym sześć rund po 17 km. Najtrudniejszy wydawał się podjazd pod Mount Pleasant (1 km o średnim nachyleniu 10 proc.), z którego do mety było ok. 8 km.
Polka cały czas trzymała się z przodu. Jeszcze półtora kilometra przed metą Niewiadoma, brązowa medalistka sprzed roku, jechała w pięcioosobowej czołówce i jej szanse na podium były większe.
Współpraca jednak się nie układała i zawodniczki zostały doścignięte przez siedem następnych, w tym Van Vleuten.
Prawie 40-letnia Holenderka samotnie zaatakowała niespodziewanie w ostatniej chwili, około kilometr przed metą. Żadna z rywalek nie potrafiła odpowiedzieć na zryw najlepszej kolarki świata, która pewnie wygrała wyścig.

"To jest kosmos"

Srebrny medal wywalczyła Belgijka Lotte Kopecky, a brązowy - Włoszka Silvia Persico. Ósme miejsce wywalczyła Katarzyna Niewiadoma.
- To jest kosmos, co zrobiła Holenderka. Wygrała z kontuzjowanym łokciem, a przecież nie mogła przed wyścigiem zginać ręki – zachwycał się komentator Eurosportu Sebastian Szczęsny.
Mistrzyni na mecie uzyskała sekundę przewagi nad grupą 11 zawodniczek.
- Wciąż nie mogę uwierzyć. To nie może być prawda - cieszyła się na mecie Van Vleuten.