Vuelta a Espana 2019. Wyniki 6. etapu i klasyfikacja generalna

29/08/2019, 15:39 GMT+2

Mocny polski akcent na szóstym etapie kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana. Paweł Poljański z grupy Bora-hansgrohe minął linię mety na szóstym miejscu. Zwyciężył Hiszpan Jesus Herrada z Cofidisu. Dziewiąty w klasyfikacji generalnej jest kolega Poljańskiego z zespołu Rafał Majka.

W czwartek kolarze mieli do pokonania 198,9 km z gminy Mora de Rubielos do Ares del Maestrat w rejonie Walencji.
Kwestia zwycięstwa rozstrzygnęła się między Herradą a Belgiem Dylanem Teunsem (Bahrain Merida), których ucieczka zakończyła się powodzeniem.

Lider na pocieszenie

Herrada i Teuns nie dali dogonić się peletonowi, a na ostatnich metrach Hiszpan, który zachował więcej sił, zdecydował się na niesygnalizowany atak. Zrezygnowany Belg nawet nie podjął z nim walki. Teuns musiał zadowolić się drugim miejscem, ale na pocieszenie został nowym liderem wyścigu.
Trzeci w czwartek Francuz Dorian Godon (AG2R La Mondiale) stracił do Hiszpana 21 s. Poljański minął metę 39 s po zwycięzcy.
Majka dojechał na 17. pozycji ze stratą 5.44. W klasyfikacji generalnej jest dziewiąty i traci do Teunsa 2.18.
Herrada odniósł pierwsze w karierze etapowe zwycięstwo w wielkim tourze, choć w ubiegłorocznej edycji przez dwa dni był liderem wyścigu. Satysfakcję odczuwał tym większą, że dzień wcześniej jego brat i kolega z drużyny Jose zajął trzecie miejsce.
- Dedykuję ten triumf mojemu bratu, mojej rodzinie, mojej partnerce i całemu zespołowi. Czerwona koszulka to coś szczególnego, ale równie ważne jest to zwycięstwo na etapie, moje pierwsze tak ważne - powiedział Hiszpan.
Herrada wygrał dzięki skutecznemu atakowi na ostatnim podjeździe. Wyprzedził Teunsa ok. 200 metrów przed metą.
Dotychczasowy lider Miguel Angel Lopez był w czwartek 14. i spadł na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej.

Kraksa z udziałem kolarza CCC

Etapu nie ukończyło czterech zawodników, w tym były lider wyścigu Irlandczyk Nicolas Roche (Sunweb), jeden z kandydatów do końcowego zwycięstwa Kolumbijczyk Rigoberto Uran (EF Education First) i jego partner z drużyny Brytyjczyk Hugh Carthy. Brali udział w kraksie ok. 100 km od startu, podobnie jak lider polskiej grupy CCC Hiszpan Victor de la Parte, który także zakończył udział w wyścigu.
"Rigoberto Uran i Hugh Carthy wycofali się z Vuelty na szóstym etapie. Są w drodze do szpitala, gdzie przejdą badania" - napisał team EF na Twitterze.
Poza tym groźnie wyglądającemu wypadkowi uległ inny kolarz tej ekipy Tejay van Ganderen. Amerykanin zdołał się jednak pozbierać i prawdopodobnie będzie kontynuował udział w wyścigu.
W piątek zawodnicy będą mieli do pokonania 183,2 km z Ondy do Mas de la Costa. Meta jest na szczycie podjazdu, którego nachylenie dochodzi momentami do 21 procent.