Tour de France. Grupa BMC najszybsza w jeździe na czas

09/07/2018, 16:11 GMT+2

Trzeci etap i kolejna zmiana lidera w Tour de France. Po jeździe drużynowej na czas charakterystyczną żółtą koszulkę przejął mistrz olimpijski Belg Greg van Avermaet. Walkę z czasem drużyn wygrała jego grupa BMC, która minimalnie pokonała Team Sky Michała Kwiatkowskiego.

Czasówka w Tour de France to nie to, co tygrysy lubią najbardziej, ale to doskonałe przetarcie przed pierwszymi popisami w górach w Wielkiej Pętli.

W poniedziałek kolarze mieli do pokonania 35,5 km z finiszem w malowniczym Cholet w Kraju Loary. Zasady drużynówki są proste: na metę musiało dojechać co najmniej czterech kolarzy z grupy, a do ostatecznego rozrachunku brano pod uwagę czas tego czwartego.

Minimalne różnice

Najszybciej lekko pofałdowany odcinek pokonali kolarze BMC. Zwycięzcy uzyskali czas 38.46. Wypruwali z siebie żyły, żeby zrzucić z pierwszego miejsca Team Sky Kwiatkowskiego. Udało się z niewielkim zapasem. Amerykańska grupa wypracowała cztery sekund przewagi, dzięki czemu żółtą koszulkę lidera założył Belg Greg van Avermaet z tej ekipy.

Kolejna w stawce grupa Quick-Step Floors straciła do triumfatorów siedem sekund.

Ekipa Bora-Hansgrohe trzykrotnego mistrza świata i dotychczasowego lidera Słowaka Petera Sagana oraz Rafała Majki zajęła siódme miejsce ze stratą 50 sekund. Nikt w Bora-Hansgrohe płakać z tego powodu nie będzie, bo grupa Polaka na jazdę drużynową się nie nastawiała.

Majka w klasyfikacji generalnej po trzecim etapie jest na 11. pozycji.