"Siedzę z córeczką jako zwycięzca największego wyścigu". Duńczyk nie mógł uwierzyć własnemu szczęściu
Vingegaard najlepszym kolarzem Tour de France 2022
Video: Eurosport Vingegaard najlepszym kolarzem Tour de France 2022Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) odniósł triumf w Tour de France 2022. Cały sezon kolarskich emocji na żywo w Eurosporcie i Eurosporcie Extra w Playerze.zobacz więcej wideo »Jonas Vingegaard po wygraniu Tour de France
Video: Eurosport Jonas Vingegaard po wygraniu Tour de FranceZobacz, co powiedział Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) po wygraniu całego Tour de France. Cały sezon kolarskich emocji na żywo w Eurosporcie i Eurosporcie Extra w Playerze.zobacz więcej wideo »Najlepsza trójka Tour de France 2022
Video: Eurosport Najlepsza trójka Tour de France 2022Zobacz najlepszą trójkę Tour de France 2022. Cały sezon kolarskich emocji na żywo w Eurosporcie i Eurosporcie Extra w Playerze.zobacz więcej wideo »Przemowa Vingegaarda po wygraniu Tour de France 2022
Video: Eurosport Przemowa Vingegaarda po wygraniu Tour de France 2022Zobacz przemowę Jonasa Vingegaarda (Jumbo-Visma) po wygraniu Tour de France 2022. Cały sezon kolarskich emocji na żywo w Eurosporcie i Eurosporcie Extra w Playerze.zobacz więcej wideo »
- Wreszcie wygrałem. Siedzę z córeczką na kolanach jako zwycięzca największego wyścigu. To coś niesamowitego - przyznał po niedzielnym, ostatnim etapie tegorocznego Tour de France największy bohater imprezy, Jonas Vingegaard.
Vingegaard zaczął dominować od 11. etapu. Po samotnym ataku wygrał ten odcinek i zdobył żółtą koszulkę lidera. Nie oddał już jej, a przewagę powiększył na 18, triumfując w stacji narciarskiej Hautacam. Kropkę nad i postawił w sobotę, zajmując drugie miejsce w jeździe indywidualnej na czas.
Szampan, zdjęcia, celebracja razem z bliskimi
Na ostatnim etapie świętował, pił szampana, pozował do zdjęć. Już w sobotę w Rocamadour dołączyły do niego partnerka Trine Hansen i ich córka Frida. Obie były obecne także w niedzielę wieczorem na Polach Elizejskich.
- Wreszcie wygrałem. Siedzę z córeczką na kolanach jako zwycięzca największego wyścigu. To coś niesamowitego. Zawsze marzyłem o wygraniu Tour de France, ale nie wierzyłem w to. Wydawało mi się, że jeszcze nie teraz. Nie mogę uwierzyć, że tylu moich rodaków przyjechało do Paryża świętować ten sukces. Co dalej? Muszę odpocząć, nacieszyć się zwycięstwem, a potem będę myślał o kolejnych celach - powiedział Vingegaard w rozmowie z Eurosportem.
Podczas oficjalnej prezentacji najlepszych zawodników, gdy stał obok dwóch swoich najgroźniejszych rywali - Tadeja Pogaczara (drugiej miejsce) i Gerainta Thomasa (trzecie), musiało minąć trochę czasu zanim zabrał głos. Nie pozwolili mu na to fani, którzy cały czas skandowali jego imię.
- Jest tak wiele osób, którym chciałem podziękować. Także za to, że tour zawitał do Danii (TdF wystartował w Kopenhadze) - wydusił w końcu.
- Mieliśmy plan i udało się nam go zrealizować w stu procentach. Dlatego również wielkie dzięki dla ludzi z zespołu i też tych, którzy za nim stoją. To była niesamowita przygoda - dodał.
Nie tylko żółta koszulka
Oprócz żółtej koszulki, Duńczyk wywalczył białą w czerwone grochy za zwycięstwo w klasyfikacji górskiej. W punktowej zdecydowanie najlepszy okazał się jego kolega z drużyny Jumbo-Visma Belg Wout van Aert, zdobywając zielony trykot. Pogacarowi na pocieszenie pozostała biała koszulka dla najlepszego młodzieżowca.
Do mety w Paryżu dojechało trzech Polaków: dwaj debiutanci Łukasz Owsian (Arkea-Samsic) i Kamil Gradek (Bahrain-Victorious) oraz doświadczony Maciej Bodnar (TotalEnergies). Wszyscy pełnili funkcje pomocników w swoich drużynach. Podobnie jak Rafał Majka, który wspierał Pogacara na górskich etapach, ale wycofał się po 16. odcinku z powodu kontuzji mięśnia czworogłowego.
Wyniki 21. etapu, Paryż - Paryż (115,6 km):
1. Jasper Philipsen (Belgia/Alpecin-Deceuninck) - 2:58.32
2. Dylan Groenewegen (Holandia/BikeExchange)
3. Alexander Kristoff (Norwegia/Intermarche-Wanty-Gobert)
4. Jasper Stuyven (Belgia/Trek-Segafredo)
5. Peter Sagan (Słowacja/TotalEnergies)
6. Jeremy Lecroq (Francja/B&B Hotels-KTM)
7. Danny van Poppel (Holandia/Bora-hansgrohe)
8. Caleb Ewan (Australia/Lotto-Soudal)
9. Hugo Hofstetter (Francja/Arkea-Samsic)
10. Fred Wright (Wielka Brytania/Bahrain Victorious)
...
38. Łukasz Owsian (Polska/Arkea-Samsic)
48. Maciej Bodnar (Polska/TotalEnergies) wszyscy ten sam czas
101. Kamil Gradek (Polska/Bahrain-Victorious) strata 1.12
Klasyfikacja generalna:
1. Jonas Vingegaard (Dania/Jumbo-Visma) - 79:33.20
2. Tadej Pogacar (Słowenia/UAE Team Emirates) strata 2.43
3. Geraint Thomas (Wielka Brytania/Ineos Grenadiers) 7.22
4. David Gaudu (Francja/Groupama-FDJ) 13.39
5. Aleksander Własow (Rosja/Bora-hansgrohe) 15.46
6. Nairo Quintana (Kolumbia/Arkea Samsic) 16.33
7. Romain Bardet (Francja/DSM) 18.11
8. Louis Meintjes (RPA/Intermarche-Wanty-Gobert) 18.44
9. Aleksiej Łucenko (Kazachstan/Astana Qazaqstan) 22.56
10. Adam Yates (Wielka Brytania/Ineos Grenadiers) 24.52
...
42. Łukasz Owsian (Polska/Arkea-Samsic) 2:37.48
115. Maciej Bodnar (Polska/TotalEnergies) 4:39.32
116. Kamil Gradek (Polska/Bahrain-Victorious) 4:42.46
Klasyfikacja górska:
1. Jonas Vingegaard (Dania/Jumbo-Visma) 72 pkt
2. Simon Geschke (Niemcy/Cofidis) 65
3. Giulio Ciccone (Włochy/Trek-Segafredo) 61
klasyfikacja punktowa:
1. Wout van Aert (Belgia/Jumbo-Visma) 480 pkt
2. Jasper Philipsen (Belgia/Alpecin-Deceuninck) 286
3. Tadej Pogacar (Słowenia/UAE Team Emirates) 250
klasyfikacja młodzieżowa:
1. Tadej Pogacar (Słowenia/UAE Team Emirates) - 79:36.03
2. Tom Pidcock (Wielka Brytania/Ineos Granadiers) 58.32
3. Brandon McNulty (USA/UAE Team Emirates) 1:28.36
klasyfikacja drużynowa:
1. Ineos Grenadiers (Wielka Brytania) - 239:03.03
2. Groupama-FDJ (Francja) strata 37.33
3. Jumbo-Visma (Holandia) 42.44
Autor: TG
/
Źródło: PAP, eurosport.pl