Tour de France 2020: wyniki 21. etapu i relacja - kolarstwo

20/09/2020, 17:28 GMT+2

Sam Bennett (Deceuninck-Quick Step) wygrał prestiżowy sprint na Polach Elizejskich w Paryżu, który kończył trzytygodniową rywalizację w wyścigu Tour de France. Irlandzki kolarz potwierdził tym samym triumf w klasyfikacji punktowej Wielkiej Pętli. Drugi na mecie był Mads Pedersen (Trek-Segafredo), trzeci Peter Sagan (Bora-hansgrohe). Zwycięzcą wyścigu został Tadej Pogacar (UAE Team Emirates).

Sam Bennett wygrał 21. etap Tour de France

Ostatni etap Wielkiej Pętli tradycyjnie nazywany jest "etapem przyjaźni". To jedna z najlepszych okazji do celebrowania zwycięstwa, które w tym roku nieoczekiwanie przypadło Tadejowi Pogacarowi z ekipy UAE Team Emirates. Niespełna 22-letni kolarz w fenomenalnym stylu przejechał etap jazdy indywidualnej na czas, kończący się 8,5-procentowym podjazdem pod La Planche des Belles Filles.
Przy zdecydowanie słabszej postawie dotychczasowego lidera Primoża Roglicia (Jumbo-Visma) zwycięstwo Pogacara na czasówce pozwoliło mu na wygranie całego wyścigu Tour de France. Na niedzielnym etapie w klasyfikacji generalnej nie mogło się już nic zmienić.

Bennett stawia kropkę nad i

Ostatnim akcentem najważniejszego wyścigu kolarskiego na świecie jest sprint na Polach Elizejskich w Paryżu. Rozgrywany w tym miejscu od 1975 roku jest jednym z najważniejszych sprinterskich trofeów.
W niedzielę najlepszy okazał się tutaj Bennett, który wyprzedził jadącego w tęczowej koszulce mistrza świata Pedersena i Sagana, który siedmiokrotnie wygrywał klasyfikację punktową w wyścigu Tour de France. Wygrana 29-letniego Bennetta w Paryżu była jego drugim etapowym zwycięstwem w tegorocznej edycji wyścigu. Wcześniej zwyciężył na 10. etapie z Ile de Oreon do Ile de Re.
Bennett potwierdził tym samym dominację w klasyfikacji punktowej wyścigu, za którą odbierze nagrodę na podium Tour de France. Pozostałe klasyfikacje indywidualne: młodzieżową i na najlepszego górala wygrał zwycięzca całego wyścigu Pogacar. Najbardziej walecznym kolarzem wybrano Marca Hirschiego (Team Sunweb). Klasyfikację drużynową wygrał zespół Movistar.
107. edycja Tour de France wystartowała 29 sierpnia w Nicei. Kolarze pokonali blisko 3,5 tys. km podzielonych na 21 etapów. Zwycięzca przejechał trasę wyścigu w czasie 87:20.05.