Popularne sporty
Wszystkie sporty
Pokaż wszystko

Tour de France 2020: Tadej Pogacar wygrał 20. etap i cały wyścig - relacja i wyniki - kolarstwo

Emil Riisberg

19/09/2020, 16:41 GMT+2

Takiego rozstrzygnięcia nie spodziewał się chyba nikt. Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) znokautował rywali na 20. etapie Tour de France - jazdy indywidualnej na czas, kończącej się podjazdem na La Planche des Belles Filles. Słoweniec został nowym liderem, odbierając żółtą koszulkę Primożowi Roglicowi (Jumbo-Visma) i praktycznie zapewnił sobie zwycięstwo w Wielkiej Pętli.

Tadej Pogacar wygrał 20. etap i wyścig Tour de France

Foto: Eurosport

To, co najlepsze organizatorzy 107. edycji Tour de France zostawili na deser. Na przedostatnim, 20. etapie Wielkiej Pętli kolarze musieli zmierzyć się z 36-kilometrową jazdą indywidualną na czas. Ostatnie sześć kilometrów wiodło na płaskowyż La Planche des Belles Filles podjazdem o średnim nachyleniu 8,5 proc.
Ten etap mógł wywrócić klasyfikację generalną i rozstrzygnąć kwestię zwycięzcy wyścigu. I wywrócił.

Walka Słoweńców

Do walki o triumf stanęło dwóch Słoweńców. W lepszej sytuacji był Roglić (Jumbo-Visma), który na starcie miał 57 sekund przewagi nad Pogacarem z UAE Team Emirates. Obaj są znakomitymi specjalistami od jazdy na czas, choć w niedawnych mistrzostwach Słowenii lepszy był 21-letni Pogacar.
I to właśnie młodszy ze Słoweńców rozpoczął jazdę zdecydowanie mocniej, notując na pierwszym pomiarze czasowym rezultat o 13 s lepszy od lidera wyścigu. I z każdym następnym kilometrem odrabiał kolejne sekundy. U podnóża podjazdu przewaga Roglica w wirtualnej klasyfikacji generalnej stopniała do zaledwie 21 sekund.
Chwilę później spadła do zera i wirtualnym liderem został Pogacar.

Pogacar bierze wszystko

Niejako w tle rywalizacji o triumf w całym wyścigu trwała walka o zwycięstwo etapowe. Przez długi czas na prowadzeniu był Remi Cavagna (Deceuninck-Quick Step). Z "gorącego krzesła" Francuza zwolnił dopiero Wout Van Aert (Jumbo-Visma), który trasę etapu pokonał o 6 s szybciej.
Kilka chwil później zdetronizował go kolega z drużyny Tom Dumoulin. Czas Van Aerta poprawił również Richie Porte (Trek-Segafredo), który wskoczył tym samym na podium Tour de France.
Ale chwilę później wszystko rozstrzygnął znakomity tego dnia Pogacar, który nie tylko wygrał etap, ale przede wszystkim odebrał Roglicowi koszulkę lidera.
Na ostatnim, niedzielnym etapie, określanym jako "etap przyjaźni", nic się już nie zmieni. Pogacar zostanie najmłodszym zwycięzcą Tour de France od 1904 roku, gdy zwyciężył niespełna 20-letni Henri Cornet.

Nieudany plan Carapaza

20. etap miał również wyłonić zwycięzcę klasyfikacji górskiej. Koszulki w czerwone grochy bronił partner Michała Kwiatkowskiego z Ineos Grenadiers Richard Carapaz. Ekwadorczyk większość trasy przejechał bardzo zachowawczo, oszczędzając siły na podjazd, na którym czas liczący się do klasyfikacji górskiej był mierzony odrębnie.
Plan Carapaza się nie powiódł. Pogacar zepchnął i jego z pozycji lidera klasyfikacji górskiej, notując najlepszy czas podjazdu, od którego zależały ostateczne wyniki. Słoweniec wygrał również klasyfikację młodzieżową wyścigu.
Kwiatkowski etap przejechał spokojnym tempem, nie angażując się w walkę o etapowe zwycięstwo i oszczędzając siły na zaplanowane na przyszły tydzień mistrzostwa świata.
Wyniki 20. etapu, Lure - La Planche des Belles Filles (jazda ind. na czas 36,2 km):
1. Tadej Pogacar (Słowenia/UAE Team Emirates) - 55.55
2. Tom Dumoulin (Holandia/Jumbo-Visma) 1.21
3. Richie Porte (Australia/Trek-Segafredo) 1.21
4. Wout van Aert (Belgia/Jumbo-Visma) 1.31
5. Primoz Roglic (Słowenia/Jumbo-Visma) 1.56
6. Remi Cavagna (Francja/Deceuninck-Quick-Step) 1.59
7. Damiano Caruso (Włochy/Bahrain-McLaren) 2.29
8. David De la Cruz (Hiszpania/UAE Team Emirates) 2.40
9. Enric Mas (Hiszpania/Movistar) 2.45
10. Rigoberto Uran (Kolumbia/EF Pro Cycling) 2.54
...
93. Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos Grenadiers) 8.31
Klasyfikacja generalna po 20 etapach wyścigu:
1. Tadej Pogacar (Słowenia/UAE Team Emirates) - 84:26.33
2. Primoz Roglic (Słowenia/Jumbo-Visma) 59 s
3. Richie Porte (Australia/Trek-Segafredo) 3.30
4. Mikel Landa (Hiszpania/Bahrain-McLaren) 5.58
5. Enric Mas (Hiszpania/Movistar) 6.07
6. Miguel Angel Lopez (Kolumbia/Astana) 6.47
7. Tom Dumoulin (Holandia/Jumbo-Visma) 7.48
8. Rigoberto Uran (Kolumbia/EF Pro Cycling) 8.02
9. Adam Yates (Wielka Brytania/Mitchelton-Scott) 9.25
10. Damiano Caruso (Włochy/Bahrain-McLaren) 14.03
...
30. Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos Grenadiers) 2:03.09
Autor: macz / Źródło: eurosport.pl
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama