Sam Bennett wygrał pierwszy etap Tour Down Under. Joey Rosskopf najwaleczniejszy - Kolarstwo

21/01/2020, 12:36 GMT+1

Sam Bennett (Deceuninck-QuickStep) jako pierwszy zanotował zwycięstwo w nowym sezonie cyklu World Tour. Irlandczyk, który w poprzednich latach startował w barwach Bora-Hansgrohe, wygrał w Taunundzie premierowy etap wyścigu Tour Down Under. Na 22. miejscu finałowy sprint ukończył Szymon Sajnok (CCC Team).

Grupa Quick-Step wzięła sprawy w swoje ręce, a właściwie nogi, na ostatnim kilometrze. W ich pociągu nie mogło być miejsca na błędy, bo na starcie australijskiej imprezy zameldowała się plejada znakomitych sprinterów.
Bennett mógł w końcówce liczyć na Iljo Keissego, który znakomicie go rozprowadził. Drugi linię mety minął Belg Jasper Philipsen (UAE-Team Emirates), a trzeci był Słowak Erik Baska (Bora-Hansgrohe).
Szymon Sajnok i Łukasz Wiśniowski z ekipy CCC przyjechali do mety w peletonie, zajmując odpowiednio 22. i 69. miejsce.

Rosskopf najwaleczniejszy

To właśnie kolarz polskiej grupy – Joey Rosskopf – uznany został najwaleczniejszym zawodnikiem pierwszego etapu. Amerykanin był członkiem ucieczki, w której znaleźli się jeszcze Michael Storer (Team Sunweb), Dylan Sunderland (NTT Pro Cycling) i Jarrad Drizners (UniSA).
Po pierwszych 60 km (ze 150) ich przewaga wynosiła nawet cztery minuty. Gdy 50 km przed metą peleton wyraźnie zbliżył się do śmiałków, Rosskopf zdecydował się na samotny atak. Grupa zasadnicza doścignęła go dopiero przed wjazdem na ostatnie z pięciu 30-kilometrowych okrążeń.
Tour Down Under otwiera tegoroczny cykl World Tour, złożony z 36 wyścigów etapowych i jednodniowych najwyższej kategorii. Zawody w południowej Australii składają się z sześciu etapów. Trasa prowadzi częściowo po terenach spustoszonych przez wielkie pożary.
Wyniki 1. etapu, Tanunda - Tanunda (150 km):1. Sam Bennett (Irlandia/Deceuninck-Quick-Step) - 3:28.54
2. Jasper Philipsen (Belgia/UAE-Team Emirates)
3. Erik Baska (Słowacja/Bora-Hansgrohe)
4. Elia Viviani (Włochy/Cofidis)
5. Andre Greipel (Niemcy/Israel Start-Up Nation)
6. Kristoffer Halvorsen (Norwegia/EF Pro Cycling)
...
22. Szymon Sajnok (Polska/CCC)
69. Łukasz Wiśniowski (Polska/CCC) ten sam czas
Klasyfikacja generalna:1. Sam Bennett (Irlandia/Deceuninck-Quick-Step) - 3:28.44