Na przekór losowi. Mimo choroby od ponad 10 lat walczą w zawodowym peletonie
Cukrzyca, choć jej diagnoza dla wielu ludzi brzmi jak wyrok, nie jest przeszkodą do uprawiania sportu, nawet na najwyższym światowym poziomie. Team Novo Nordisk od ponad dekady udowadnia to, otwierając przed kolarzami możliwość rywalizacji w zawodowym peletonie. I uczy sportowców, że choroba wcale nie musi przekreślać ich marzeń.
"Ride For Your Life" - zobacz dokument o Team Novo Nordisk w Eurosporcie Extra w Playerze
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Włączenie do rywalizacji sportowej ludzi dotkniętych chorobami i przeciwnościami losu w drugiej dekadzie XXI wieku nie powinno już nikogo zaskakiwać. Mimo to przed ludźmi zmagającymi się z cukrzycą przez długie lata drzwi do świata sportu były praktycznie zamknięte. O rywalizacji w sportach wytrzymałościowych, gdzie fundamentem długotrwałego wysiłku jest prawidłowy metabolizm, w tym przyswajanie glukozy, nie było właściwie mowy.
Do czasu, aż ktoś stwierdził, że nie ma rzeczy niemożliwych.
Drużyna na jeden wyścig
W 2006 roku Phil Southerland i Joe Eldridge zorganizowali ośmioosobowy zespół kolarzy chorych na cukrzycę typu 1 i wyruszyli w liczący ponad 4800 kilometrów wyścig przez Amerykę. Ich celem było przekonanie ludzi żyjących z tą chorobą, że świat sportu nie jest przed nimi zamknięty.
Wymagającą rywalizację w Ride Across America ekipa Southlerlanda wygrała trzykrotnie: w 2007, 2009 i 2010 roku, a w głowie kolarza zaczęła dojrzewać myśl o powołaniu do życia profesjonalnej drużyny kolarskiej, która mogłaby rywalizować w bezpośredniej walce z innymi zawodowymi ekipami.
Okazało się, że kolarzy, którym diagnoza cukrzycy zamknęła przed laty drogę do zawodowego uprawiania sportu, jest wielu. W 2012 roku w Team Type 1, jak nazywał się wówczas zespół, zatrudnionych było ponad 20 kolarzy. Wszyscy byli diabetykami.
Wtedy też Southerland nawiązał współpracę z nowym sponsorem i od 2013 roku drużyna zaczęła startować pod nazwą Team Novo Nordisk.
- Nie chodzi tylko o kolarstwo - mówi menedżer zespołu Tim Lindley. - My chcemy przede wszystkim realizować naszą misję.
A ta od lat pozostaje niezmienna: udowodnić, że żyjący z cukrzycą sportowcy mogą rywalizować z najlepszymi. A także popularyzować sport i aktywność fizyczną diabetyków na całym świecie.
Misja z sukcesami
W 2015 roku kolarze Team Novo Nordisk ukończyli blisko 300-kilometrowy wyścig Mediolan - San Remo, najdłuższy z pięciu kolarskich monumentów (najważniejszych i najtrudniejszych wyścigów jednodniowych). Cztery lata później Charles Planet wywalczył koszulkę najaktywniejszego kolarza wyścigu Tour de Pologne. W tym roku Włoch Andrea Peron wygrał w Słowenii jednodniowy wyścig Grand Prix Kranj, sięgając po pierwszy w historii zespołu triumf w międzynarodowej imprezie.
Z czasem Team Novo Nordisk zaczął obejmować swoją opieką również kolarzy innych specjalności. Od 2021 roku w barwach drużyny startuje m.in. Mateusz Rudyk, specjalizujący się w sprincie brązowy medalista mistrzostw świata i mistrzostw Europy w kolarstwie torowym.
"Nie żyją po to, żeby się leczyć. Leczą się po to, żeby żyć"
- Dziesięć lat zajęło mi nauczenie się tego, by w ciągu dnia, gdzie moje starty następują co pół godziny, tak kontrolować poziom cukru, by móc skutecznie rywalizować ze sportowcami bez cukrzycy - powiedział Rudyk podczas zorganizowanej w piątek w Krakowie konferencji inaugurującej kampanię "Razem ścigamy się z cukrzycą".
- Ta edukacja i świadomość są kluczowe, by ludzie z cukrzycą mogli realizować swoje sportowe cele i spełniać marzenia - podkreślił brązowy medalista mistrzostw świata, od trzech lat korzystający również z systemu stałego monitorowania poziomu glikemii.
- Ludzie nie żyją po to, żeby się leczyć, ale leczą się po to, żeby żyć - stwierdził kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych UJCM prof. dr hab. Maciej T. Małecki, tłumacząc podejście dzisiejszej medycyny do osób z cukrzycą, których mimo choroby zachęca się do aktywności fizycznej.
Z uprawianiem sportu z cukrzycą wiążą się oczywiście również dodatkowe ryzyka, ale, jak przekonywali uczestnicy konferencji, istnieje dzisiaj bardzo wiele możliwości monitorowania organizmu i reagowania na bieżąco na gwałtowny spadek lub podwyższenie poziomu cukru w organizmie.
Dobra praca na rzecz zdrowia publicznego
- Team Novo Nordisk dla zdrowia publicznego i dla ludzi z cukrzycą robi znakomitą robotę. Jest doskonałym przykładem dla wszystkich, że choroba nie jest przeszkodą do uprawiania sportu, również na wyczynowym poziomie - podkreślił prof. Małecki.
W piątek w serwisie player.pl miała miejsce premiera filmu dokumentalnego prezentującego pracę zawodników i członków drużyny Team Novo Nordisk. Zrealizowany w poprzednim sezonie materiał przedstawia codzienne wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć poszczególni zawodnicy i opiekujący się indywidualnie każdym z nich sztab szkoleniowy i medyczny.
Zobacz film "Ride For Your Life" w Eurosporcie Extra w Playerze
Autor: red
/
Źródło: eurosport.pl, Team Novo Nordisk