Polskie drużyny sprinterskie zdobyły Puchar Świata - kolarstwo torowe

25/01/2020, 08:01 GMT+1

Urszula Łoś i Marlena Karwacka oraz męska drużyna Maciej Bielecki, Krzysztof Maksel, Mateusz Rudyk wracają ze srebrnymi medalami z rozgrywanych w kanadyjskim Milton ostatnich zawodach Pucharu Świata w kolarstwie torowym. Cały cykl obie polskie drużyny zakończyły na najwyższym stopniu podium i są coraz bliżej zapewnienia sobie kwalifikacji olimpijskich.

Łoś i Karwacka stoczyły w finale zaciętą walkę z Kanadyjkami Lauriane Genest i Kelsey Mitchell, przegrywając o 0,273 s. Polki po raz trzeci w sezonie 2019/20 stanęły na podium, po drugiej lokacie w nowozelandzkim Cambridge i zwycięstwie w australijskim Brisbane.
W klasyfikacji generalnej PŚ uzbierały 2350 pkt, wyprzedzając nieobecne w Milton drużyny z Chin (1900) i z Rosji (1650 pkt).
Dla drużyny kobiecej zwycięstwo w cyklu Pucharu Świata jest pierwszym w całej historii występów Polek w cyklu.

Wypadek przy pracy

Polacy startowali w eksperymentalnym zestawieniu, z Mateuszem Rudykiem przesuniętym z drugiej na trzecią zmianę. Zdało to egzamin w pierwszych dwóch wyścigach. W finale Rudyk powrócił na drugie miejsce, rozprowadzając kończącego wyścig Maksela. I nie był to udany start. Polski zespół rozsypał się, wyraźnie przegrywając z Francuzami Quentinem Caleyronem, Florianem Grengbo i Quentinem Lafargue.
- Niestety, zdarzył się wypadek przy pracy. Krzysiek nie dał rady złapać koła Mateusza. Ale mimo to jesteśmy zadowoleni, w rankingu olimpijskim oddalamy się od Rosjan, z którymi walczymy o igrzyska - ocenił trener Igor Krymski.
Rosjanie zajęli w Milton szóstą lokatę.
Biało-Czerwoni po raz trzeci uplasowali się na drugiej pozycji w pucharowych zmaganiach. W piątek powtórzyli swój wynik z Cambridge i Brisbane. Łącznie zgromadzili 3562 pkt, a kolejne miejsca w klasyfikacji generalnej PŚ zajęli Rosjanie (2850) i Francuzi (2512). Mistrzowie świata i Europy Holendrzy, którzy wygrali trzy pierwsze zawody (Mińsk, Glasgow, Hongkong), nie ścigali się ani w Australii, ani w Kanadzie.
W wyścigach drużynowych na 4 km na dochodzenie triumfowali Francuzi oraz Amerykanki. Polacy nie startowali.