Niewiadoma na podium Strade Bianche, triumf van Vleuten

09/03/2019, 14:20 GMT+1

Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) wygrała po samotnej akcji jednodniowy wyścig Strade Bianche. 36-letnia Holenderka zaatakowała na ostatnim odcinku szutrowym i nie pozwoliła już się dogonić. Trzecie miejsce zajęła Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM Racing), dla której było to już czwarte podium tej imprezy.

W sobotę panie miały do pokonania 136 km wokół Sieny (z Fortezza Medicea na Piazza del Campo). Najszybciej trasę pokonała van Vleuten (średnia prędkość 35 km/godz.). Na ostatnich kilometrach Holenderka popisała się umiejętnością samotnej jazdy, powiększając przewagę nad konkurentkami na finałowym podjeździe Via Santa Caterina do 45 sekund.
- To jedno z moich największych zwycięstw w karierze. Gdy podczas mistrzostw świata doznałam złamania w kolanie, sądziłam, że nie zdążę dojść do pełni formy na tyle szybko, by wygrać Strade Bianche. Cieszę się, że mi się udało. Zaatakowałam dokładnie tam, gdzie chciałam - powiedziała na mecie van Vleuten.

Kolejne podium Niewiadomej

Początkowo za Holenderką ruszyć próbowały Niewiadoma i Marianne Vos (CCC Team), ale nie udało im się jej doścignąć.
Losy podium rozstrzygnęły się na ostatnim podjeździe, gdzie najmocniejsze z drugiej grupy okazały się Niewiadoma i Annika Langvad (Boels Dolmans), która ostatecznie zajęła drugie miejsce. Dunka do van Vleuten straciła na mecie 37 sekund, a Polka 40 sekund.
Dla Niewiadomej było to już czwarte podium rozgrywanej od pięciu lat imprezy. We wcześniejszych edycjach 24-latka trzykrotnie była druga.

W czołowej dziesiątce Strade Bianche ukończyły dwie zawodniczki CCC Team. Asleigh Moolman-Pasio (RPA) była szósta (+51 s), a Marianne Vos (Holandia) siódma (+52 s).
Na ósmym miejscu rywalizację ukończyła mistrzyni świata Anna van der Breggen (+1:28).
Relacja na żywo ze Strade Bianche mężczyzn w Eurosporcie 2 rozpoczęła się o godzinie 14:05.
Autor: br/łup / Źródło: eurosport.pl