Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym: sobota, wyniki i starty Polaków - kolarstwo

23/10/2021, 20:35 GMT+2

Sobota nie była udanym dniem w wykonaniu polskich kolarzy torowych startujących w mistrzostwach świata. We francuskim Roubaix Alan Banaszek zajął 11. miejsce w omnium, Marlena Karwacka była dziewiąta na 500 m, a siostry Daria i Wiktoria Pikulik nie ukończyły wyścigu madison.

Odpadli również sprinterzy: Mateusz Rudyk w ćwierćfinale, natomiast Daniel Rochna - w 1/8 finału.

Banaszek zgubił formę z mistrzostw Europy

W sobotę w polskiej ekipie najbardziej liczono na Alana Banaszka, który dwa tygodnie temu w szwajcarskim Grenchen zdobył w omnium złoty medal mistrzostw Europy.
Jednak na welodromie im. Jeana Stablinskiego od początku mu nie szło: w scratchu zajął 16. miejsce, w wyścigu tempo - 10. i w eliminacyjnym - 13. W kończącym zmagania wyścigu punktowym pojechał najlepiej, ale nie był w stanie odrobić strat.
Zwyciężył z ogromną przewagą 23-letni Brytyjczyk Ethan Hayter, młodszy kolega Michała Kwiatkowskiego z drużyny Ineos Grenadiers.

Niemcy i Holandia podzieliły się medalami

W rywalizacji na 500 metrów ze startu zatrzymanego tytuł mistrzowski z Berlina obroniła Niemka Lea Sophie Friedrich, uzyskując czas 33,057 s.
Marlena Karwacka nie weszła do ośmioosobowego finału, zajmując w eliminacjach dziewiąte miejsce (34,832).
Tytuł mistrzowski obroniły również Holenderki Amy Pieters i Kirsten Wild w madisonie.
Siostry Pikulik, szóste na igrzyskach w Tokio, nie ukończyły wyścigu.
Rywalizację na 3 km indywidualnie na dochodzenie zdominowały Niemki, które zdobyły wszystkie medale. Na najwyższym stopniu podium stanęła 33-letnia Lisa Brennauer.
Polki nie startowały.
W sprincie mężczyzn do niedzielnych półfinałów awansowali dwaj Holendrzy - dominujący od kilku lat we wszystkich wielkich imprezach Harrie Lavreysen i Jeffrey Hoogland, a ponadto Niemiec Stefan Boetticher oraz Francuz Sebastien Vigier.
Ten ostatni w ćwierćfinale pokonał 2:0 Rudyka, podobnie jak dwa tygodnie temu na tym samym etapie w Grenchen. Rochnę w 1/8 finału wyeliminował Boetticher.
Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym potrwają do niedzieli.