Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym 2022. Wyniki i relacja z 1. dnia zawodów.

12/10/2022, 19:15 GMT+2

Nikola Wielowska, brązowa medalistka mistrzostw Europy w scratchu, nie zdołała powtórzyć sierpniowego sukcesu. Podczas rozgrywanych w Paryżu mistrzostw świata w kolarstwie torowym Polka zajęła w swojej koronnej konkurencji dopiero 20. miejsce. Tytuł mistrzyni świata obroniła Włoszka Martina Fidanza.

Martina Fidanza wygrała wyścig scratch podczas torowych mistrzostw świata

Wielowska nie była zaliczana do wąskiego grona faworytek 10-kilometrowego wyścigu, ale zdobyty w Monachium brązowy medal dawał nadzieję na dobry występ polskiej kolarki torowej. Niestety wyścig potoczył się zupełnie nie po myśli Polki.
Cała rywalizacja toczyła się w bardzo spokojnym tempie, a żadna z zawodniczek nie próbowała ataku po nadrobienie okrążenia, które przy tym dystansie bywa często gwarancją medalu. Ożywienie nastąpiło dopiero kilka okrążeń przed metą.
Wielowska, która długo kontrolowała sytuację na czele peletonu, w tym właśnie momencie została nieco zamknięta z tyłu stawki. Próba przebicia się do przodu, przy szalonym wówczas tempie, narzuconym przez atakującą Włoszkę, była niestety skazana na niepowodzenie. Polka musiała omijać inne zawodniczki górną częścią toru, nadkładając drogi i tracąc siły.
22-letnia Fidanza obroniła wywalczony przed rokiem tytuł. Druga była Holenderka Maike van der Duin, a brązowy medal zdobyła Brytyjka Jessica Roberts.

Drużyny sprinterskie zgodnie z oczekiwaniami

Wcześniej udane występy zaliczyły polskie drużyny sprinterskie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zakwalifikowali się do pierwszej rundy i walczyli o awans do strefy medalowej.
Polki w składzie: Marlena Karwacka, Urszula Łoś i Nikola Sibiak w gronie 11 drużyn zostały sklasyfikowane na szóstym miejscu. Rafał Sarnecki, Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski ukończyli kwalifikacje na piątej pozycji. Do pierwszej rundy awansowało po osiem zespołów z najlepszymi czasami.
W rywalizacji o strefę medalową polskie sprinterki musiały uznać wyższość Brytyjek. Chociaż prowadziły po pierwszej zmianie, a po drugiej notowały niewielką stratę, jadąca na ostatniej zmianie Sibiak nie była w stanie pojechać tempem, jakie narzuciły rywalki.
Ostatecznie zostały sklasyfikowane na szóstym miejscu.
Z Brytyjczykami nie poradzili sobie również polscy sprinterzy. Wprawdzie na mecie stracili tylko 0,132 s, ale przegrana w bezpośredniej rywalizacji wykluczyła ich z walki o medale. Polacy zajęli miejsce piąte, poprawiając o jedną pozycję wynik sprzed roku.
Miejsca zdobyte przez obie drużyny są zgodne z przewidywaniami, jakie przed wyjazdem do Paryża wyjawił dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul.
- W sprincie drużynowym liczę na solidne miejsca w pierwszej ósemce - mówił dyrektor PZKol.
Rozgrywane na podparyskim torze w Saint-Quentin-en-Yvelines mistrzostwa świata w kolarstwie torowym potrwają do niedzieli.
Transmisje w Eurosporcie i w Eurosporcie Extra w Playerze.
Autor: macz/TG / Źródło: eurosport.pl