Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym 2022: Wojciech Pszczolarski zajął 8. miejsce w wyścigu punktowym

14/10/2022, 17:44 GMT+2

Wojciech Pszczolarski zajął 8. miejsce w wyścigu punktowym podczas rozgrywanych w Saint-Quentin-en-Yvelines pod Paryżem mistrzostw świata w kolarstwie torowym. Tęczową koszulkę wywalczył Holender Yoeri Havik. Drugi był Niemiec Roger Kluge, a trzeci Belg Fabio van den Bossche.

Wojciech Pszczolarski zajął 8. miejsce w wyścigu punktowym podczas MŚ w Paryżu

Pszczolarski, który w tej konkurencji dwa razy w karierze sięgał po tytuł mistrza Europy, a w światowym czempionacie wywalczył przed pięciu laty brązowy medal, na piątkowy wyścig obrał nietypową taktykę. Pierwszą próbę nadrobienia okrążenia nad peletonem, co przyniosłoby mu bonusowe 20 punktów, podjął już na początku rywalizacji.
Na dokończenie dzieła nie wystarczyło niestety Polakowi sił. Samotna jazda przez kilkanaście okrążeń olimpijskiego toru pod Paryżem, przyniosła mu tylko punktowe zdobycze na lotnych premiach. Za mało, by włączyć się w walkę o najwyższą stawkę.
31-letni kolarz mimo to nie rezygnował. Próby ataku podejmował jeszcze dwukrotnie. Dopiero trzecia akcja, przeprowadzona wespół z większą grupą zawodników, przyniosła efekt w postaci doścignięcia peletonu. Zdobyte w ten sposób punkty wystarczyły na zagwarantowanie sobie miejsca w pierwszej dziesiątce. Ostatecznie z dorobkiem 34 punktów został sklasyfikowany na 8. pozycji.

Nowozelandczyk największym przegranym

Wyścig wygrał Havik, który po 20-puktową premię za nadrobione okrążenia sięgał w piątek aż trzykrotnie. Kluge po srebrny medal sięgnął na ostatnim sprincie, zdobywając podwójną premię.
Za największego pechowca może się uznać Nowozelandczyk Corbin Strong, który po punkty sięgał na ośmiu z 16 lotnych premii, nadrabiając dodatkowo dwa okrążenia nad peletonem. Z podium zepchnął go na ostatniej prostej van den Bossche, który dzięki podwójnej premii za drugie miejsce na finiszu wywalczył o dwa punkty więcej od Nowozelandczyka.
Z grona 21 polskich kolarzy w piątek wieczorem na podparyskim welodromie rywalizowała również Karolina Karasiewicz. W kolarskim wieloboju omnium zajęła 21. miejsce.
Mistrzynią świata w tej konkurencji została Amerykanka Jennifer Valente. Srebrny medal przypadł Holenderce Maike van der Duin, a brązowy reprezentantce Portugalii Marii Martins.
Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym będą trwały do niedzieli.
Transmisje w Eurosporcie i w Eurosporcie Extra w Playerze.
Autor: macz/TG / Źródło: eurosport.pl