Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 2021: wyniki i relacja z wyścigu juniorów - Kolarstwo

24/09/2021, 09:43 GMT+2

Per Strand Hagenes wygrał we Flandrii wyścig ze startu wspólnego o tytuł kolarskiego mistrza świata juniorów. Drugi był Francuz Romain Gregoire, a trzeci Estończyk Madis Mihkels. Najlepszy z Polaków Kacper Gieryk był 73., pozostali nie ukończyli rywalizacji.

Per Strand Hagenes wygrał wyścig o tytuł mistrza świata juniorów

Juniorzy mieli do przejechania pięć pętli w okolicach Leuven, składające się na 121-kilometrową trasę. Już na pierwszym pagórkowatym okrążeniu od peletonu oderwała się trzyosobowa ucieczka. Sama grupa zasadnicza też się podzieliła, gdy na wąskich i krętych uliczkach doszło do niegroźnej kraksy.
Na rozerwaniu zasadniczej grupy stracili jadący z tyłu Biało-Czerwoni. Tylko dwóch z czwórki polskich kolarzy zdołało złapać ogon peletonu, ale pogoń kosztowała ich sporo sił. 84 km przed metą odpadł Michał Żelazowski, a w stawce pozostał tylko Gieryk. Jednak i on nie był w stanie utrzymać jej tempa do końca rywalizacji.

Udany rewanż Hagenesa

Około 30 km przed metą pierwsza ucieczka została zlikwidowana i na czele wyścigu zaczęły się przetasowania. Ostatnie okrążenie z niewielką przewagą nad zdziesiątkowanym peletonem rozpoczęło pięciu kolarzy. Po chwili dołączyło do nich jeszcze kilku zawodników. Ośmioosobowa grupka, w której znalazło się aż trzech Francuzów, w miarę zbliżania się do finiszu utrzymywała kilkanaście sekund przewagi nad peletonem.
Ale na jednym z wąskich podjazdów w czołówce doszło do kolizji, która wyeliminowała z walki o medal dwóch francuskich kolarzy i nieco zwolniła pogoń peletonu. Na zamieszaniu skorzystał Hagenes, który nieoczekiwanie samotnie znalazł się na prowadzeniu.
Norweg wykorzystał swoją szansę. Ostatnie kilometry przejechał bardzo mocnym tempem, utrzymując przewagę nad goniącym go Gregoire. Linię mety przejechał 19 sekund przed Francuzem, rewanżując mu się za niedawną porażkę na finiszu wyścigu o mistrzostwo Europy.
Kilka sekund później nadjechał peleton, z którego najszybciej finiszował Estończyk Madis Mihkels.

Polacy bez błysku

Jedynym Polakiem, który ukończył wyścig był Gieryk. Na linii mety zameldował się na 73. miejscu, notując blisko dziewięć minut straty do zwycięzcy.
W piątek odbędzie się jeszcze wyścig o mistrzostwo świata kolarzy do lat 23. Jedynym polskim reprezentantem na ponad 161-kilometrowej trasie będzie Filip Maciejuk.
Transmisja od godziny 13.25 w Eurosporcie 1 i w Player.pl.
Autor: macz / Źródło: eurosport.pl