Mistrzostwa świata w kolarstwie. Rohan Dennis obronił tytuł, miejsca Polaków

25/09/2019, 15:50 GMT+2

Jechał znakomicie od początku do końca. Australijczyk Rohan Dennis w pięknym stylu obronił tytuł kolarskiego mistrza świata w indywidualnej jeździe na czas w Yorkshire. W środę najlepszym z Polaków był Maciej Bodnar, który zajął 20. miejsce. Trzy lokaty niżej uplasował się Kamil Gradek.

Jazda indywidualna na czas jak zawsze była jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń podczas kolarskiego mundialu. Zawodnicy startujący we wschodniej Anglii mieli do pokonania trasę liczącą 54 km z Northallerton do Harrogate.

Na starcie środowej "czasówki" pojawiło się dwóch polskich kolarzy. Biało-czerwone barwy reprezentowali Maciej Bodnar i Kamil Gradek, który ostatnio jest w świetnej formie. Udowodnił to podczas niedawnej jazdy na czas w Tour of Slovakia, gdzie zajął czwarte miejsce.

Gwiazd nie zabrakło

Nie zabrakło również wielkich faworytów. Teoretycznie największe szanse na zwycięstwo mieli Słoweniec PrimożRoglić i Australijczyk Rohan Dennis. Roglić to zwycięzca ostatniej hiszpańskiej Vuelty. Kilka tygodni temu udowodnił, że jazda na czas to jedna z jego specjalności, wygrał 10. etap. Z kolei Dennis w tej konkurencji przed rokiem sięgnął po złoto mistrzostw świata, które odbywały się w austriackim Innsbrucku.

Jeśli chodzi o Biało-Czerwonych, to pierwszy na trasę wyruszył Kamil Gradek. Polak osiągnął czas 1:09:17.55 i przez pewien czas był nawet liderem zmagań. Długo na tej pozycji jednak nie pozostał, a ostatecznie zakończył rywalizację na 23. miejscu. Maciej Bodnar spisał się nieco lepiej i zajął 20. lokatę.

Dennis potwierdził prym

Fantastycznie zaprezentował się Remco Evenepoel. Dla 19-letniego Belga ten sezon jest pierwszym w gronie zawodowców. W sierpniu w wielkim stylu wygrał kolarski klasyk najwyższej kategorii Clasica San Sebastian. W tym miesiącu został mistrzem Europy w jeździe indywidualnej na czas. W środę jechał świetnie. Linię mety przekroczył z czasem 1:06:14.28 i przez kilka minut był liderem. Na pierwsze mistrzostwo świata w gronie seniorów będzie musiał jeszcze poczekać.
Wszystko przez Dennisa. 29-latek już od samego początku wypracował sobie sporą przewagę, deklasując rywali. Australijczyk obronił tym samym tytuł sprzed roku. Wyprzedził Evenepoela o minutę i trzy sekundy. Młody Belg może być jednak z siebie niezwykle dumny, bo został najmłodszym medalistą kolarskiego mundialu w historii. Brąz powędrował do Filippo Ganny z Włoch.
PrimożRoglić kompletnie nie wytrzymał trudów trasy - był 12.
Transmisje z mistrzostw świata w kolarstwie można oglądać na antenach Eurosportu.