Mistrzostwa świata w kolarstwie przełajowym 2023 Hoogerheide: Mathieu van der Poel złotym medalistą rywalizacji mężczyzn

05/02/2023, 19:13 GMT+1

Najważniejsza i najbardziej prestiżowa rywalizacja mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym w Hoogerheide rozstrzygnięta. Tytuł zdobył Mathieu van der Poel, który po kapitalnej końcówce pokonał Wouta van Aerta.

Van der Poel i Van Aert zdominowali rywalizację o tęczową koszulkę, atakując już na pierwszej z 10 rund i uzyskując kilkunastosekundową przewagę nad resztą stawki. Tej pozostała już tylko rywalizacja o brązowy medal.

Sześciu Belgów i dwóch Holendrów w czołówce

Przez większość dystansu prowadził Holender, który kilkakrotnie próbował oderwać się od belgijskiego rywala. Van Aert rzadziej wychodził na czoło, ale nie dał się zaskoczyć i jechał tuż za reprezentantem gospodarzy.
O losach złotego medalu rozstrzygnął ostatecznie niemal szosowy finisz na asfaltowej prostej prowadzącej do mety. Pierwszy zaatakował Holender, czterokrotny mistrz świata i z przewagą kilku metrów sięgnął po raz piąty po tęczową koszulkę. Van Aert, mający w sportowym dorobku trzy tytuły mistrzowskie, tym razem musiał zadowolić się srebrem.
Na trzeciej pozycji finiszował kolejny Belg Eli Iserbyt, pokonując na ostatnich metrach Holendra Larsa Van Der Haara. W czołowej ósemce rywalizacji znalazło się sześciu reprezentantów Belgii i dwóch Holendrów.
Bardzo dobrze spisywał się w niedzielnym wyścigu jedyny reprezentant Polski Marek Konwa. 32-latek pochodzący z Zielonej Góry, wielokrotny mistrz Polski, znakomicie wystartował, długo utrzymywał się czołowej dziesiątce i ostatecznie ukończył wyścig na 17. miejscu, najlepszym w historii startów w mistrzostwach elity.
Przedpołudniowy wyścig kategorii U-23 kobiet zakończył się zwycięstwem Holenderki Shirin van Anrooij, która o pół minuty wyprzedziła szosową mistrzynię świata juniorek Brytyjkę Zoe Backstedt. Jedyna Polka - Malwina Mul zajęła 20. miejsce.
Tytuł mistrzowski w gronie juniorów zdobył Francuz Leo Bisiaux, a najlepszy z Polaków Brajan Świder był 40.