Mistrzostwa świata w kolarstwie. Anna van der Breggen ze złotem. Dramatyczny wypadek Chloe Dygert - kolarstwo

24/09/2020, 16:37 GMT+2

Anna van der Breggen została mistrzynią świata w jeździe indywidualnej na czas we włoskiej Imoli. Za plecami Holenderki finiszowała Szwajcarka Marlen Reusser. Brąz zdobyła rodaczka zwyciężczyni Ellen van Dijk. Faworytką wyścigu była Chloe Dygert. Amerykanka nadawała tempo rywalizacji, ale na jednym z zakrętów straciła kontrolę nad rowerem i zaliczyła groźnie wyglądający wypadek.

Dygert broniła tytułu zdobytego przed rokiem w Yorkshire. Na półmetku, na jedynym w tych zawodach pomiarze czasu w Borgo Tossignamo, miała ponad pół minuty przewagi nad resztą stawki. Pewnie zmierzała po złoto, aż na jednym z zakrętów straciła panowanie nad rowerem i wypadła za barierkę. "O Chryste Panie!" - krzyknął komentujący zawody Igor Błachut.
Z mechanikiem Amerykanki, który jechał za nią w samochodzie, Mirkiem Ratajczykiem, rozmawiał Adam Probosz, również komentujący czwartkowe zawody. Było podejrzenie, że Dygert przebiła oponę, ale pomocnik zawodniczki zdementował te doniesienia. 23-latka po prostu straciła panowanie nad rowerem. Wypadek skończył się otwartym złamaniem kości udowej. Na zdjęciach było również widać, że mocno ucierpiało lewe kolano.
To kolejny fatalnie wyglądający wypadek na włoskich trasach. Remco Evenepoel (tegoroczny zwycięzca Tour de Pologne) wypadł z trasy kolarskiego wyścigu Giro di Lombardia. Belg nie zdążył odpowiednio wyhamować przed wiaduktem, przeleciał przez mostek i spadł w przepaść. Miał pękniętą miednicę, doznał również urazu prawego płuca. 20-latek kilkanaście dni wcześniej z bliska oglądał poważnie wyglądający wypadek w Katowicach. Na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne przez barierki wypadł Holender Fabio Jakobsen.

To dopiero początek

Jazda indywidualna na czas kobiet zainaugurowała mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym. W czwartek panie rywalizowały na dystansie 31,7 kilometra. Na dramacie Dygert skorzystała Anna van der Breggen. Pokonała trasę w czasie 40.20 i była o 15 sekund szybsza od drugiej Marlen Reusser. Brąz zdobyła Ellen van Dijk - miała 31 s straty.
Jedyna Polka na trasie - Anna Plichta - zajęła 14. miejsce. Na półmetku była nawet na 11. pozycji. Ostatecznie pojechała wolniej od zwyciężczyni o 2.21 s.
Van der Breggen w tej konkurencji po złoto sięgnęła po raz pierwszy. W trzech poprzednich edycjach MŚ była druga, podobnie w 2015 roku. Na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro przed czterema laty stanęła na najniższym stopniu podium.