Mistrzostwa świata 2021. Jazda indywidualna na czas elity kobiet: wyniki i relacja - kolarstwo

20/09/2021, 15:53 GMT+2

Reprezentantka Holandii Ellen van Dijk w poniedziałek po raz drugi w karierze została mistrzynią świata kolarskiej elity kobiet w jeździe indywidualnej na czas. Po brąz w Belgii sięgnęła jej utytułowana rodaczka Annemiek van Vleuten, złota medalistka igrzysk w Tokio. Holenderki na podium rozdzieliła aktualna mistrzyni Europy Szwajcarka Marlen Reusser.

Ellen van Dijk mistrzynią świata w jeździe na czas

W poniedziałkowej czasówce wystąpiły dwie reprezentantki Polski. Obecna mistrzyni naszego kraju Karolina Karasiewicz została sklasyfikowana na 20. pozycji, a o jedno miejsce za nią uplasowała się 21-letnia Marta Jaskulska.
Panie walczyły z czasem na płaskiej trasie o długości 30,3 km z miejscowości Knokke-Heist do Brugii. Van Dijk pokonała ten odcinek w czasie 36 minut i 5 sekund. Reusser straciła do niej na mecie zaledwie 10 sekund, a druga z Holenderek Van Vleuten ukończyła z czasem o 24 sekundy gorszym od rodaczki.
Straty kolejnych zawodniczek były już zdecydowanie większe. Karasiewicz pojechała o 3 minuty i 4 sekundy wolniej od triumfatorki. Jaskulska finiszowała z czasem o dwie sekundy słabszym od mistrzyni Polski. Do rywalizacji przystąpiło łącznie 49 zawodniczek.
Była to już trzecia konkurencja tegorocznych mistrzostw świata w kolarstwie szosowym, które wystartowały w Belgii 19 września. W jeździe indywidualnej na czas wcześniej rywalizowali już zawodnicy do lat 23, a także elita mężczyzn, która stanęła na starcie jeszcze w niedzielę. Tytuł obronił wówczas Włoch Filippo Ganna, a podium uzupełnili reprezentanci gospodarzy Wout van Aert i Remco Evenepoel. Michał Kwiatkowski zajął 24. miejsce.
Tymczasem wśród orlików najlepszy był Duńczyk Johan Price-Pejtersen. Jedyny z naszych reprezentantów Filip Maciejuk uplasował się na 27. pozycji.
Wyścigi ze startu wspólnego elity kobiet i mężczyzn zostały zaplanowane na weekend. Panie powalczą o medale w sobotę, a rywalizacja najlepszych kolarzy zakończy mistrzostwa w niedzielę.
Transmisje z mistrzostw świata codziennie w Eurosporcie oraz w Player.pl.