Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym. Omnium mężczyzn: wyniki konkurencji i relacja

08/10/2021, 18:23 GMT+2

Wielkie szczęście Alana Banaszka. Polak został w piątek złotym medalistą mistrzostw Europy w kolarstwie torowym. 23-latek w konkurencji omnium na welodromie w szwajcarskim Grenchen okazał się lepszy od Fabio van den Bossche z Belgii oraz reprezentanta Danii Matiasa Malmberga.

Na omnium składają się cztery wyścigi: scratch, tempo, eliminacyjny i punktowy. 23-letni Polak zapewnił sobie zwycięstwo w ostatnim z nich, awansując w klasyfikacji z trzeciego na pierwsze miejsce.
Alan Banaszek jest bratankiem byłego prezesa Polskiego Związku Kolarskiego Dariusza Banaszka. To drugi w jego karierze złoty medal torowych mistrzostw Europy. W 2017 roku w Berlinie triumfował w wyścigu punktowym.

Kontrolował rywalizację

- Ustawił ten wyścig od początku pod siebie. To rywale musieli się zastanawiać, jak go pokonać. Jechał po profesorsku. Kontrolował wszystko - powiedział komentujący w Eurosporcie 1 Adam Probosz.
- W jego karierze była górka, a potem duży dołek. Teraz znów jest sukces. Wszyscy powinniśmy się cieszyć. Jeśli mamy tak zdolnego zawodnika, który chce nawet rzucić kolarstwo, a potem dostaje drugą szansę i odbudowuje się w startach na szosie, to jest naprawdę ważne - dodał komentator.
W Grenchen Polacy zdobyli do tej pory cztery medale. W poprzednich dniach trzy brązowe wywalczyli: Daria Pikulik w scratchu, drużyna sprinterów oraz Patryk Rajkowski na 1 km ze startu zatrzymanego.
Autor: Srogi/łup / Źródło: eurosport.pl, PAP