Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym Monachium 2022: brązowy medal Nikoli Wielowskiej

12/08/2022, 16:42 GMT+2

Nikola Wielowska wywalczyła brązowy medal w scratchu podczas rozgrywanych w Monachium mistrzostw Europy w kolarstwie torowym. 19-letnia kolarka uległa tylko doświadczonej Norweżce Anicie Yvonne Stenberg i reprezentantce Wielkiej Brytanii Jessice Roberts.

Nikola Wielowska zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy w scratchu

Brąz Wielowskiej jest drugim polskim medalem zdobytym podczas drugiego dnia mistrzostw. Kilkadziesiąt minut wcześniej po krążek w tym samym kolorze sięgnęła drużyna sprinterek.

Znakomita jazda Polki

Wyścig scratch (nazywany również wyścigiem na kreskę) rozgrywany był na dystansie 10 km. Na nietypowym, 200-metrowym torze, zbudowanym specjalnie na monachijską imprezę, kolarki miały do pokonania 40 okrążeń.
Wielowska, która czujnie jechała przez cały czas rywalizacji, zaatakowała z peletonu dwa okrążenia przed metą. Utrzymała bardzo mocne tempo i nie pozwoliła się wyprzedzić pozostałym rywalkom, ulegając tylko Norweżce i Brytyjce.
Trenująca na co dzień w Klubie Kolarskim Ziemia Darłowska 19-latka przed dwoma laty wywalczyła dwa złote medale juniorskich mistrzostw Europy. Była wówczas najlepsza w kolarskim wieloboju omnium oraz w drużynowym sprincie.
Zdobyty w Monachium brązowy medal jest największym osiągnięciem młodej kolarki w seniorskiej karierze.
Autor: macz/łup / Źródło: eurosport.pl