Mistrzostwa Europy w kolarstwie 2019. Alkmaar. Wyniki i klasyfikacja

08/08/2019, 20:03 GMT+2

Belg Remco Evenepoel wywalczył w Alkmaar złoty medal w jeździe indywidualnej na czas kolarskich mistrzostw Europy. Na 11. pozycji uplasował się najlepszy z Polaków Marcin Białobłocki. Zwycięzca mistrzowski tytuł zadedykował między innymi Bjorgowi Lambrechtowi, kolarzowi, który zmarł w wyniku obrażeń podczas poniedziałkowego etapu Tour de Pologne.

Remco Evenepoel

19-letni Evenepoel w ubiegłym roku został mistrzem świata oraz Europy juniorów zarówno w czasówce, jak i w rywalizacji ze startu wspólnego. W sobotę wygrał natomiast wyścig kolarski najwyższej kategorii Clasica San Sebastian.

"Dla tych, którzy odeszli zbyt szybko"

Po czwartkowym sukcesie wzruszenie wzięło górę. Utalentowany kolarz rozpłakał się i zadedykował sukces kilku młodym rodakom, którzy zmarli w ostatnich latach podczas kolarskich zmagań szosowych. W tym gronie wymienił m.in. Bjorga Lambrechta, który w poniedziałek zmarł wskutek obrażeń doznanych na trasie trzeciego etapu Tour de Pologne.
- Chciałem zdobyć tę koszulkę z trzema złotymi gwiazdkami dla uczczenia pamięci największych gwiazd, które są teraz w niebie. To nie moje zwycięstwo, to triumf tych kilku chłopaków, którzy są teraz nade mną. Bjorga, Stefa (Loosa - red.) i wszystkich innych chłopców, którzy odeszli zbyt szybko... - podkreślił drżącym głosem Evenepoel.
W czwartek srebrny medal zdobył Duńczyk Kasper Asgreen, a brąz Włoch Edoardo Affini. Sklasyfikowanych zostało 34 kolarzy. W stawce nie było Belga Victora Campenaertsa, który w latach 2017-18 wywalczył złoto w jeździe indywidualnej na czas.

Kolejne złoto van Dijk

W rywalizacji kobiet po raz czwarty z rzędu w jeździe indywidualnej na czas triumfowała Holenderka Ellen van Dijk. Druga w Alkmaar była Niemka Lisa Klein, a trzecia Holenderka Lucinda Brand. Polki nie startowały.
Zawodniczki miały do przejechania 22,4 km. Występująca przed swoją publicznością Van Dijk pokonała ten dystans w 28.07 i wyprzedziła Klein aż o 30 sekund. Brand straciła 52 s.