W Londynie wielki finał kolarskiej Ligi Mistrzów

04/12/2021, 11:59 GMT+1

Po odwołaniu zaplanowanej na 11 grudnia rundy w Tel Awiwie inauguracyjny sezon torowej Ligi Mistrzów zakończy się w sobotni wieczór w Londynie. Z trójki polskich kolarzy najlepiej dotychczas spisuje się Alan Banaszek, który w piątek awansował na 9. miejsce w rywalizacji średniodystansowców. W sobotę będzie walczył o poprawę tej lokaty. Transmisje w Eurosporcie 1 i w Playerze.

Alan Banaszek wywalczył 2. miejsce w wyścigu eliminacyjnym podczas 3. rundy torowej LM

Banaszek, który na półmetku rywalizacji zajmował 11. miejsce, po kapitalnym starcie i zajęciu 2. miejsca w wyścigu eliminacyjnym awansował o dwie pozycje w klasyfikacji generalnej średniodystansowców. Przed finałowa rundą jest najwyżej sklasyfikowany z trójki polskich zawodników zaproszonych przez organizatorów do udziału w cyklu.
Piątkowe starty nie poszły po myśli najlepszego polskiego sprintera Mateusza Rudyka. Były brązowy medalista mistrzostw świata i Europy na welodromie Lee Valley VeloPark w Londynie wywalczył w 3. rundzie tylko cztery punkty i w klasyfikacji sprinterów spadł na 13. miejsce.
Lepiej od Rudyka poradziła sobie Karolina Karasiewicz. Jedyna polska kolarka w Lidze Mistrzów zajęła wprawdzie w scratchu dopiero przedostatnie miejsce, ale znacznie poprawiła swoją jazdę w wyścigu eliminacyjnym, który ukończyła jako siódma. W "generalce" zajmuje przed ostatnią rundą 14. lokatę.

Archibald niemal pewna triumfu

O krok od wywalczenia pierwszego w historii tytułu triumfatorki kolarskiej Ligi Mistrzów jest Brytyjka Katie Archibald, która w gronie kolarek średniodystansowych zdobyła dotąd 108 punktów. Drugą w zestawieniu Australijkę Annette Edmondson wyprzedza o 35 oczek. Podczas jednej rundy zawodnicy mogą zdobyć maksymalnie 40 punktów, trudno więc sobie wyobrażać, by będąca w fenomenalnej formie Archibald pozwoliła sobie na oddanie niemal pewnego już trofeum i 25 tys. euro nagrody.
Podobna sytuacja ma miejsce w rywalizacji sprinterów, choć przewaga Holendra Harriego Lavreysena nad Niemcem Stefanem Boetticherem nie jest już tak duża i wynosi 14 punktów. Jeszcze mniejsze różnice występują wśród sprinterek i kolarzy średniodystansowych. Wygranych w tych kategoriach wyłonią sobotnie zawody w Londynie.
Transmisja z finału torowej Ligi Mistrzów od godz. 19:45 w Eurosporcie 1 i w Playerze.