Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Ketony. "Cudowny napój" kolarzy, który poprawia wydolność, to nie doping

Emil Riisberg

16/07/2019, 11:37 GMT+2

Nie ma jej na liście zakazanych specyfików, ale badania wykazały, że ketony są substancją poprawiającą wydolność u sportowców. Holendrzy nazwali ją "cudownym napojem" i odkryli, że podejrzany związek chemiczny jest powszechnie stosowany w zawodowej grupie kolarskiej z tego kraju, z powodzeniem radzącej sobie w tym sezonie.

Foto: Eurosport

Ketony są związkami chemicznymi wytwarzanymi w trakcie trawienia tłuszczów. Powstają w organizmie naturalnie, gdy spada poziom glukozy. Uważa się, że są dodatkowym źródłem energii, redukują kwas mlekowy i dzięki temu pomagają w lepszej regeneracji.
Taką dodatkową energię można dostarczyć z zewnątrz. Wystarczy płyn z kwasem 3-hydroksymasłowym. Napój ketonowy wymyślił Kieran Clarke z Uniwersytetu w Oxfordzie. Jego efektywność potwierdził badaniami. Wioślarze po zażyciu specyfiku mieli pływać 50 metrów dalej niż ci bez zastosowania suplementacji naukowca. Podobnie rzecz się miała z badaną grupą kolarzy, oni dzięki działaniu związku chemicznego mieli pokonać nawet 400 metrów więcej.

Clarke zaznaczył, że napój ketonowy działa jedynie przy dłuższych aktywnościach, w warunkach tzw. wysiłku tlenowego, wytrzymałościowego. W skrócie - ma być długo, z nieznacznym podniesieniem tętna. Sprinterzy nie mogą liczyć na jego cudowne działanie, bo to wysiłek beztlenowy, taki do utraty tchu, z wysokim tętnem.

Sprawdza armia, stosują kolarze

Jako pierwsza na wykorzystanie ketonów do poprawy wydolności organizmu miała wpaść amerykańska armia. Ten sposób "suplementacji" do dziś ma stosować Navy SEALs, elitarna jednostka amerykańskich sił specjalnych, by wspomóc żołnierzy w szybszej regeneracji.

Okazuje się, że od jakiegoś czasu ketony są w orbicie zainteresowań także grup kolarskich.

- Ketony są suplementem diety, można je stosować jak witaminy. To substancja, której nie ma na liście zabronionych. Z tego, co wiem, inne zespoły kolarskie też to stosują - Richard Plugge, dyrektor grupy Jumbo-Visma, potwierdził w rozmowie z gazetą "De Telegraaf", że jego kolarze wzmacniają się napojami Clarke'a.

Jumbo-Visma odniosło w tym sezonie 39 zwycięstw, a jej kolarz Mike Teunissen przyjechał pierwszy na metę premierowego etapu tegorocznego Tour de France i sensacyjnie założył żółtą koszulkę lidera wyścigu. Również 10. odcinek padł łupem kolarza holenderskiego zespołu. Wygrał go Belg Wout van Aert.
Największy dziennik Holandii sprawę opisuje tak: "Jumbo-Visma używa cudownego napoju. Ketony to specyficzny związek chemiczny wytwarzany przez wątrobę, gdy w organizmie brakuje węglowodanów i rozpoczyna się proces spalania tłuszczu. Niedawno przeprowadzone badanie przez Katolicki Uniwersytet Lowański, belgijską uczelnię publiczną, wykazało, że substancja poprawia wydolność u sportowców wytrzymałościowych nawet o 15 procent".
Sam wynalazca napoju twierdzi, że w poprzedniej edycji Wielkiej Pętli stosowało go sześć ekip. Nazw nie wymienia, ale nieoficjalnie padają te największe z największych - QuickStep i Team Sky, czyli od tego sezonu Team Ineos, w której jeździ Michał Kwiatkowski. Liderem QuickStep jest Francuz Julian Alaphilippe, aktualnie najlepszy kolarz trwającego TdF.

Nie znajdują się na zakazanej liście

W skuteczność wpływu ketonów na ciało sportowca powątpiewa główny lekarz Team Sunweb. - Jest wiele wątpliwości co do skuteczności tego specyfiku i wpływu na zdrowie, więc my go nie stosujemy, bo nie chcemy zaszkodzić naszym kolarzom - zapewnia Anko Boelens, którego cytuje "De Telegraaf".

Stosowanie ketonów w sporcie nie jest zabronione, nie ma ich na liście środków zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową WADA. - Twierdzę, że suplementy ketonowe stosuje wielu czołowych sportowców, są polecane przez coraz większą rzeszę lekarzy i fizjologów. Będzie tak, dopóki nie da się wykazać ich negatywnych skutków. A badania nad ich wpływem są w powijakach - przyznaje Peter van Eenoo z DoCoLab w Gandawie.
Autor: twis/łup / Źródło: telegraaf.nl, cyclingnews.com
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama