Giro Rosa 2020: Katarzyna Niewiadoma druga w prestiżowym wyścigu - wyniki i relacja - kolarstwo

19/09/2020, 17:46 GMT+2

Katarzyna Niewiadoma obroniła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Giro Rosa, będącego kobiecym odpowiednikiem wyścigu Giro d'Italia. Polka odniosła tym samym jeden z najważniejszych sukcesów w karierze. Imprezę, uznawaną za najbardziej prestiżową w kobiecym kolarstwie, wygrała Holenderka Anna van der Breggen.

Katarzyna Niewiadoma ukończyła Giro Rosa na drugim miejscu

Niewiadoma, ścigająca się w barwach niemieckiej grupy Canyon-SRAM, po raz pierwszy stanęła na podium Giro d'Italia, zwanym też Giro Rosa. Dotychczas jej najlepszym miejscem było piąte, wywalczone w 2015 i 2019 roku.
W piątek startowała nawet w koszulce liderki, po wycofaniu się kontuzjowanej Holenderki Annemiek van Vleuten, ale na mecie w San Marco la Catola prowadzenie objęła jej rodaczka Anna van der Breggen (Boels-Dolmans).

Ucieczka nie zagroziła liderkom

Ostatni etap - ze startem i metą w Motta Montecorvino w Apulii - wygrała Francuzka Evita Muzic (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope), najszybciej finiszując z grupy uciekających zawodniczek, wśród których nie było ani van der Breggen, ani Niewiadomej. Obie straciły do triumfatorki ponad trzy i pół minuty.
W klasyfikacji generalnej Holenderka wyprzedziła Polkę o 1.14 oraz o 2.20 Włoszkę Elisę Longo Borghini (Trek-Segafredo).
25-letnia kolarka z Ochotnicy Górnej zdobyła już w tym sezonie brązowy medal mistrzostw Europy w wyścigu ze startu wspólnego we francuskim Plouay, a w przyszłą sobotę we włoskiej Imoli stanie przed szansą wywalczenia pierwszego medalu MŚ.
Druga ze startujących w imprezie Polek Małgorzata Jasińska (Cronos Casa Dorada) wycofała się z rywalizacji przed 8. etapem wyścigu w wyniku kontuzji po upadku.