Giro di Sicilia 2021: wyniki i relacja z 4. etapu wyścigu kolarskiego

01/10/2021, 14:32 GMT+2

Włoch Vincenzo Nibali (Trek - Segafredo) po solowym ataku wygrał czwarty, ostatni etap wyścigu Giro di Sicilia 2021. Dzięki przewadze uzyskanej nad najgroźniejszymi rywalami kolarz z Mesyny triumfował również w klasyfikacji generalnej. To jego pierwsze zwycięstwo od 2019 roku.

Vincenzo Nibali

- To były ogromne emocje. Po moich tegorocznych problemach nie spodziewałem się, że zdołam tego dokonać. Marzyłem, by zwyciężyć na mojej rodzinnej Sycylii - powiedział na mecie 37-latek, nie ukrywając wielkiego wzruszenia.
Jeszcze przed piątkowym etapem plasował się na 10. pozycji w klasyfikacji generalnej. Odważny atak na finałowym podjeździe pozwolił mu jednak przesunąć się na sam szczyt podium.

Decydujący atak

Nibali pod trzech dniach rywalizacji znajdował się w kilkunastoosobowej grupie zawodników, których straty do lidera nie przekraczały 13 sekund. Czołowej pozycji bronił Hiszpan Alejandro Valverde (Movistar Team).
Czwarty odcinek był najbardziej wymagający w całym wyścigu. Na trasie znajdowały się dwie górskie premie najwyższej kategorii. Losy rywalizacji rozegrały się na ostatnim podjeździe - Sciara di Scorciavacca. Nibali zaatakował z grupy faworytów 22 km przed metą i nie pozwolił się już dogonić. Kolejni zawodnicy finiszowali ze stratą 49 sekund do triumfatora. Na drugim miejscu w piątek uplasował się Simone Ravanelli (Androni Giocattoli - Sidermec), a trzeci był kolejny Włoch Alessandro Covi (UAE-Team Emirates).
W klasyfikacji całego wyścigu popularny "Rekin z Mesyny" zepchnął na drugą pozycję Valverde. Podium Giro di Sicilia 2021 uzupełnił Covi.

Nibali czekał na to zwycięstwo od ponad dwóch lat. Po raz ostatni cieszył się z wygranej na 20. etapie Tour de France w 2019 roku.
Autor: jac/PO / Źródło: eurosport.pl