Giro d’Italia 2020: wyniki i klasyfikacja generalna po 14. etapie wyścigu kolarskiego

17/10/2020, 15:12 GMT+2

Filippo Ganna znów bohaterem jazdy indywidualnej na czas w Giro d'Italia. Sobotni 14. etap Włoch z Ineos Grenadiers wygrał ze zdecydowaną przewagą. Najlepszy z Polaków Kamil Gradek (CCC Team) zajął 15. miejsce. Tuż za nim uplasował się Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), który jest już szósty w klasyfikacji generalnej wyścigu. Koszulkę lidera zachował Joao Almeida (Deceuninck - Quick Step).

Druga z trzech "czasówek" zaplanowanych w tej edycji włoskiego wyścigu została rozegrana na dystansie 34 kilometrów z Conegliano do Valdobbiadene. Kolarze mieli więc do pokonania dwukrotnie dłuższą trasę niż łącznie na dwóch pozostałych etapach jazdy indywidualnej na czas w tegorocznym Giro. Złapanie odpowiedniego rytmu utrudniały im krótkie podjazdy i liczne zakręty prowadzące do mety.
Profil 14. etapu Giro d'Italia 2020

Klasa mistrza

W roli zdecydowanego faworyta do sobotniej rywalizacji przystąpił aktualny mistrz świata w tej specjalizacji Filippo Ganna (Ineos Grenadiers). Włoch w pięknym stylu wygrał samotną walkę z czasem na inauguracyjnym etapie i teraz znów chciał potwierdzić swoją przewagę nad resztą stawki.
Zanim jednak Ganna rozpoczął swój przejazd, krótko z pozycji lidera cieszył się Kamil Gradek z CCC Team. Polak pobił czas prowadzącego Matthiasa Braendla z Israel Start-Up Nation, lecz chwilę później jeszcze lepiej spisał się Victor Campenaerts (NTT Pro Cycling), notując o 28 sekund szybszy pomiar od Gradka.
Etap poniżej 44 minut jako pierwszy z całej stawki pokonał inny kolarz CCC Team - Josef Cerny (43:56). Jednak i on nie miał szans, by długo utrzymać się na pierwszej pozycji.
Na trasie znajdowali się już bowiem dwaj znakomici specjaliści w jeździe indywidualnej na czas z Ineos Grenadiers. Wysoko poprzeczkę zawiesił były mistrz świata Rohan Dennis. Australijczyk zameldował się na mecie z czasem 43:06, wyraźnie dystansując konkurencję.
Jedynym zawodnikiem, którego stać było na lepszy rezultat był jego kolega z zespołu Ganna. Włoch na każdym pomiarze czasu poprawiał wynik Dennisa i ostatecznie pokonał całą trasę w 42 minuty i 40 sekund. Choć po nim do startu szykowało się jeszcze wielu konkurentów, mistrz globu mógł spokojnie obserwować przebieg wydarzeń, gdyż nikt nie był w stanie zbliżyć się do jego osiągnięcia.

Przetasowania w czołówce

W końcówce zobaczyliśmy w akcji kolarzy z czołówki klasyfikacji generalnej. Walczyli oni przede wszystkim o poprawienie swoich pozycji przed ostatnim tygodniem zmagań.
Najlepiej w tym gronie zaprezentował się Brandon McNulty zajmujący dotychczas jedenaste miejsce w "generalce". Młody Amerykanin z UAE-Team Emirates zanotował czas 43:49, obejmując znakomitą trzecią pozycję na sobotnim etapie, tylko za duetem z Ineos Grenadiers.
Bardzo solidnie spisał się również Majka, który ukończył przejazd w 45 minut i 17 sekund. Polak wyprzedził całe grono zawodników z czołówki klasyfikacji generalnej, dzięki czemu zaliczył w niej awans z ósmej na szóstą lokatę. Do piątego Vincenzo Nibalego traci już tylko trzy sekundy, a do miejsca na podium 22. Większe szanse na zaprezentowanie pełni swoich umiejętności będzie miał w niedzielę, gdy karawana wyścigu znów wjedzie w góry.
Jako ostatni na trasę wyjechał lider wyścigu. Almeida wytrzymał presję, notując świetny czas 44:11, który pozwolił mu jeszcze powiększyć przewagę nad najgroźniejszymi rywalami. Po czternastu etapach Portugalczyk ma 56 sekund zapasu nad Wilco Keldermanem oraz 2 minuty i 11 sekund nad Pello Bilbao.
Drugi tydzień rywalizacji 103. edycji Giro d'Italia w niedzielę zamknie górski odcinek o długości 185 km. Do mety w Piancavallo poprowadzi długi i stromy podjazd, na którym powinniśmy obejrzeć zaciętą walkę kolarzy z czołówki klasyfikacji generalnej.
Transmisja z 15. etapu Giro d' Italia w niedzielę od godz. 09.45 w Eurosporcie 1 i Eurosport Playerze.