Dookoła Kraju Basków 2021: wyniki i relacja z 1. etapu wyścigu kolarskiego

05/04/2021, 16:46 GMT+2

Primoż Roglić (Jumbo-Visma) wygrał 1. etap i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu Dookoła Kraju Basków. W indywidualnej rywalizacji na czas Słoweniec pokonał o dwie sekundy Amerykanina Brandona McNulty'ego (UAE-Team Emirates) i o 18 s swojego kolegę z zespołu Duńczyka Jonasa Vinegaarda.

Primoż Roglić wygrał 1. etap i objął prowadzenie w wyścigu Dookoła Kraju Basków

Sześciodniowy wyścig rozpoczynał się trudnym etapem jazdy na czas, preferującym "górali", którzy będą też się liczyć w klasyfikacji generalnej wyścigu. Niespełna 14-kilometrowy odcinek rozpoczynał się i kończył wymagającymi podjazdami.
Najlepiej z trudami trasy poradził sobie Roglić, który zdecydował się na bardzo wczesny start. Po ukończeniu odcinka przez ponad dwie godziny obserwował z fotela lidera zmagania rywali. Zadrżał tylko raz, gdy do mety zbliżał się McNulty. Amerykaninowi zabrakło do objęcia prowadzenia zaledwie dwóch sekund.

Pogacar tym razem wolniejszy

Jako ostatni na trasę otwierającej wyścig czasówki wyruszył Tadej Pogacar (UAE-Team Emirates), uznawany za najpoważniejszego rywala Roglicia. Ich rywalizacja budzi ogromne emocje od przedostatniego etapu Tour de France, na którym 22-letni Pogacar odebrał starszemu rodakowi zwycięstwo w Wielkiej Pętli.
Po fantastycznym początku sezonu i zwycięstwach w UAE Tour i Tirreno-Adriatico, młody Słoweniec musiał jednak uznać wyższość Roglicia. Stracił do lidera 28 s i został sklasyfikowany na 5. miejscu.
W baskijskim wyścigu startuje dwóch polskich kolarzy. Rafał Majka (UAE-Team Emirates), podobnie jak w Tirreno-Adriatico będzie miał za zadanie wspierać Pogacara na górskich etapach. Na poniedziałkowym etapie stracił do zwycięzcy 59 s i zajął 32. miejsce. Drugi z Polaków Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) został sklasyfikowany na 106. pozycji.
We wtorek kolarze będą mieli do pokonania blisko 155 km pagórkowatej trasy między Zallą a Sestao.
Transmisja z 2. etapu wyścigu Dookoła Kraju Basków od godz. 15:30 w Eurosporcie 1 i w Eurosport Playerze.