Coppa Bernocchi 2021: wyniki i relacja z wyścigu kolarskiego

04/10/2021, 16:00 GMT+2

Belg Remco Evenepoel (Deceuninck-Quick Step) wygrał rozgrywany we Włoszech jednodniowy wyścig Coppa Bernocchi. Kolejne miejsca na podium zajęli Włosi: Alessandro Covi (UAE-Team Emirates) i klubowy partner zwycięzcy Fausto Masnada.

Remco Evenepoel wygrał wyścig Coppa Bernocchi

Rozgrywany od 1919 roku w lombardzkim mieście Legnano wyścig poświęcony jest pamięci Antonio Bernocchiego, lokalnego przedsiębiorcy z przełomu XIX i XX wieku, który znacząco wpłynął na rozwój miasta. Impreza jest dziś częścią kolarskiego Pucharu Włoch, a dla zawodników z innych krajów częścią cyklu włoskich wyścigów jednodniowych (tzw. klasyków), zwieńczonych kończącym sezon Il Lombardia.
Na 197-kilometrowej trasie, wiodącej ulicami Legnano i okolicznymi drogami, kolarze sześciokrotnie pokonywali niewielki, ale dość stromy podjazd pod Piccolo Stelvio. Poniedziałkową rywalizację w dużym stopniu utrudniał ulewny deszcz, towarzyszący zawodnikom od startu do mety.

Późne ataki

Po serii pojedynczych ataków w początkowej części trasy peleton przez jakiś czas zmierzał w stronę mety w całości. Niespełna 140 km przed metą od grupy zasadniczej oderwało się sześciu kolarzy, w tym Evenepoel i Francuz Thibaut Pinot (Groupama-FDJ). W pewnym momencie uzyskali ponad cztery minuty przewagi i utrzymywali ją przez dłuższy czas na podobnym poziomie.
39 km przed metą zaatakował Evenepoel i samotnie zmierzał w stronę mety. Pozostali uciekinierzy przez większą część trasy jechali razem, dopiero niespełna 4 km przed metą od grupki oderwali się Covi i Masnada. Nie byli jednak w stanie dogonić 21-letniego Belga, który w pojedynkę przejechał przez linię mety, sięgając po 22. zwycięstwo w karierze.
W dwójkowej walce o drugie miejsce lepszy okazał się Covi. Doświadczony Masnada musiał się zadowolić najniższym stopniem podium.
Evenepoel wygrał rywalizację po raz pierwszy od końca sierpnia, gdy wygrał jednodniowy Brussels Cycling Classic. Później brał udział w mistrzostwach Europy, gdzie wywalczył brązowy medal w jeździe na czas i srebro w wyścigu ze startu wspólnego. Trzecie miejsce zajął również w rywalizacji z czasem podczas mistrzostw świata.

Powrót na trasę pechowego monumentu

Utalentowany Belg w sobotę wróci na trasę wyścigu Il Lombardia. Przed rokiem podczas tej imprezy uległ poważnemu wypadkowi, w którym złamał miednicę i który na blisko dziewięć miesięcy wykluczył go ze startów. Evenepoel do rywalizacji wrócił dopiero w maju br., podczas Giro d'Italia.
Przed sobotnim startem ostatniego z tzw. kolarskich monumentów Il Lombardia we Włoszech zostanie rozegranych jeszcze kilka wyścigów jednodniowych. Na wtorek zaplanowana jest 100. edycja Tre Valli Varesine, w środę Mediolan - Turyn, dzień później Gran Piemonte. We wszystkich wystartować ma Rafał Majka (UAE-Team Emirates), wspierający na trasach dwukrotnego zwycięzcę Tour de France Tadeja Pogacara.
Transmisje z Mediolan - Turyn, Gran Piemonte oraz Il Lombardia w Eurosporcie i w Player.pl
Autor: macz/TG / Źródło: eurosport.pl