Agnieszka Skalniak-Sójka wygrała wyścig Dookoła Belgii - kolarstwo

30/06/2022, 15:36 GMT+2

Agnieszka Skalniak-Sójka wygrała kolarski wyścig Dookoła Belgii. Na kończącym rywalizację drugim etapie finiszowała na czwartym miejscu, ale w gronie walczących o triumf nie było dotychczasowej liderki Nowozelandki Ally Wollaston. Dla 25-letniej Polki jest to kolejna wygrana impreza w bieżącym sezonie.

Skalniak-Sójka doskonale zaprezentowała się już we wtorek, gdy wygrała prolog i objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.
Koszulkę liderki straciła dzień później na rzecz Wollaston (AG Insurance-NXTG), która w Dudzele wygrała pierwszy etap wyścigu. Polka finiszowała w środę jako trzecia, do prowadzącej Nowozelandki tracąc przed decydującym odcinkiem tylko 5 s.

Koszmarne warunki w kolarskim raju

108,5-kilometrowa walka na drugim etapie toczyła się w fatalnych warunkach. Zawodniczki czterokrotnie pokonywały rundę w okolicach Geraardsbergen, kończącą się podjazdem pod Kapelmuur, jedną z kolarskich ikon Flandrii.
W trudnych warunkach peleton podzielił się na mniejsze grupy, a czujnie jadąca Skalniak-Sójka znalazła się w pierwszej z nich. Ostatni, decydujący o losach wyścigów podjazd na Kapelmuur rozpoczęła w ścisłej czołówce walczących o miejsca na podium zawodniczek.
Najszybsza na etapie okazała się Holenderka Annemarie Worst (Plantur-Pura), która wyprzedziła reprezentantkę Belgii Shari Bossyut oraz swoją rodaczkę Anne ban Rooijen. Skalniak-Sójka finiszowała na czwartym miejscu. Przewaga, z jaką czołówka wjechała na metę, wystarczyła do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej imprezy.

Coraz dłuższa lista sukcesów

Zwycięstwo w wyścigu Dookoła Belgii było kolejnym sukcesem 25-letniej kolarki, na co dzień jeżdżącej w barwach ATOM Deweloper Pościellux.pl Wrocław. Na początku maja wygrała etapową rywalizację w wyścigu Gracia-Orlova, kilka tygodni później triumfowała w jednodniowej imprezie Dookoła Estonii.
Kilka dni przed startem w Belgii występowała w rozgrywanych w Nowym Dworze Mazowieckim kolarskich mistrzostwach Polski, zdobywając tytuł w jeździe indywidualnej na czas. W wyścigu ze startu wspólnego była piąta.
Jako juniorka dwukrotnie stała na podium mistrzostw świata. W 2014 roku w Ponferradzie i rok później w amerykańskim Richmond zdobywała brązowe medale. W 2015 roku została mistrzynią Europy juniorek w jeździe na czas.
Autor: macz / Źródło: eurosport.pl