8. etap Tour of Britain: wyniki i relacja - kolarstwo

12/09/2021, 15:52 GMT+2

Wielki dzień Wouta van Aerta (Team Jumbo-Visma). Belg wygrał ostatni, ósmy etap wyścigu Tour of Britain z metą w Aberdeen i triumfował w całej imprezie. Najlepszy z Polaków - Łukasz Owsian - rywalizację zakończył na 20. miejscu.

W niedzielę zawodnicy pokonali 173 km, a start był w szkockiej miejscowości Stonehaven.

Dotychczasowy lider wyścigu Brytyjczyk Ethan Hayer był dopiero 11. i to kosztowało go właśnie końcowe zwycięstwo. Van Aert wygrał aż cztery z ośmiu etapów.

Owsian najlepszy z Polaków

W niedzielę najlepszym z Polaków był Michał Paluta (Global 6), który dojechał do mety z całym peletonem i został sklasyfikowany na 25. miejscu. Ten sam czas mieli Łukasz Owsian - 32. lokata i 63. Michał Kwiatkowski.

W klasyfikacji końcowej Owsian zajął 20. miejsce ze stratą 3.37 do zwycięzcy. Paluta skończył na 28. (strata 7.47), a Kwiatkowski na 29. pozycji (8.03).

Trzecią pozycję - ze stratą 27 sekund - zajął Francuz Julian Alaphilippe, który 26 września w Leuven ma bronić tytułu mistrza świata.

Wyścig w Wielkiej Brytanii ma kategorię 2.Pro, ale zgromadził na starcie wielu znanych kolarzy.
Autor: pqv / Źródło: PAP