Grad medali polskich kajakarek na mistrzostwach świata. Najpierw złoto, potem srebro

Akt. 25/08/2023, 19:24 GMT+2

Polskie kajakarki Martyna Klatt i Helena Wiśniewska zostały mistrzyniami świata w wyścigu na 200 m kajakowych dwójek. Na drugim miejscu finiszowały Niemki, a brązowy medal zdobyły Węgierki. Kilkadziesiąt minut później ze srebrnego medalu cieszyła się kobieca osada czwórek, rywalizujących na 500 m.

Klatt i Wiśniewska na 2. miejscu w rywalizacji K2 500 m w PŚ w Segedynie

To drugi medal polskiej reprezentacji wywalczony podczas rozgrywanych w Duissburgu mistrzostw świata. Wcześniej brązowy krążek wywalczył kanadyjkarz Oleksii Koliadych w jedynce na 200 m.
Dla nich ten start był jednak przetarciem przed rywalizacją na 500 m, bo na tym dystansie walczyć będą o udział w przyszłorocznych igrzyskach. Rywalizacja dwójek na 500 m zaplanowana jest na sobotę i niedzielę.

Drugi medal w ciągu godziny

Kilkadziesiąt minut po sukcesie kajakowej dwójki srebrny medal wywalczyły Polki startujące w rywalizacji czwórek na 500 m. Startowały w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto. Wygrały Nowozelandki, na trzeciej pozycji finiszowały Hiszpanki.
Nie powiodło się natomiast męskiej czwórce (Jakub Stepun, Przemysław Korsak, Wiktor Leszczyński, Sławomir Witczak) rywalizującej na 500 m, która rzutem na taśmę awansowała do finału. Ze względu na obecność w czołowej dziewiątce tylko jednej załogi spoza Europy, Polacy musieli zająć siódme miejsce, by uzyskać kwalifikację. To okazało się jednak poza ich zasięgiem, bo przypłynęli na ostatniej pozycji. W tej sytuacji kajakarzom pozostała walka o kwalifikację na dwójce na 500 m, w której Stepun startuje z Korsakiem i awansowali już do półfinału. Złote medale w czwórce zdobyli Niemcy.
W sobotę rozegrane zostaną kolejne finały, mistrzostwa zakończą się w niedzielę tradycyjnie już wyścigami na 5000 m.