Popularne sporty
Wszystkie sporty
Pokaż wszystko

Wings for Life 2021 - wyniki i relacja

Emil Riisberg

09/05/2021, 15:31 GMT+2

Pełnym sukcesem zakończyła się kolejna edycja Wings for Life. W wyjątkowym biegu, który w tym roku mógł się odbyć w każdym miejscu na świecie, Polacy jak zwykle wystąpili w głównych rolach. Drugie miejsce na blisko 200 tysięcy uczestników zajął Dariusz Nożyński.

Foto: Eurosport

Wings for Life to impreza biegowa jedyna w swoim rodzaju. Zasady są proste - tysiące ludzi startują jednocześnie w różnych częściach świata, biegną, ile sił w nogach, aż do momentu, kiedy wyprzedzi je samochód pościgowy. Tak było jeszcze przed pandemią COVID-19. Obecnie auto zastępuje specjalnie przygotowana do tego celu aplikacja.

Szczytny cel

Cel jest szczytny, bo całość kwoty zebranej za pakiety startowe przeznaczona jest na badania nad rdzeniem kręgowym i znalezieniem metody leczenia jego przerwania.
Przed wybuchem pandemii samochód pościgowy prowadził Adam Małysz. W tegorocznym Wings for Life, w nieco innej formule, "Kapitan Wąs" wystąpił w podwójnej roli - lektora, który za pośrednictwem aplikacji dopadał kolejnych biegaczy, oraz jednego z uczestników. W tym roku Małysza dopadł więc... Małysz.
Jak się biega z dopingiem Adama Małysza? - Dziwnie. Szczerze mówiąc, czasami nawet wkurzająco - śmiał się na antenie TVN24 Małysz, który zdecydował się na samodzielny bieg w Chorwacji. - Po czwartym kilometrze złapała mnie kontuzja, lekko skręciłem kostkę i było mi ciężko. Udało mi się przebiec dziewięć kilometrów z groszami, ale i tak jestem z siebie dumny - mówił.

Zdrowi i niepełnosprawni biegli razem

- Biegło się dobrze szczególnie z tego powodu, że cel jest szczytny i że możemy komuś pomóc. Walczymy o to, żeby ci, którzy nie mogą biec, mogli pobiec. To jest bardzo motywujące - podkreślał.
Każdy mógł biec, jak chciał i gdzie chciał. "Pobierz aplikację Wings for Life World Run i wybierz, jak chcesz biec: w pojedynkę, ze znajomymi lub w Zorganizowanym Biegu z Aplikacją" - zachęcali organizatorzy.
Biegli ludzie zdrowi i niepełnosprawni. Na trasie można było spotkać nawet osoby, których zbiórka dotyczyła bezpośrednio - z przerwanym rdzeniem kręgowym. Na nogi pomagał im stanąć egzoszkielet. Każdy metr dla każdego był wielkim powodem do dumy i satysfakcji, że wzięło się udział w czymś wielkim.
Wielokrotny mistrz Polski, Europy i świata we freestyle football Paweł Skóra "pobiegł" na wrocławskim rynku. Żonglując, pokonał 5 kilometrów.
Andrzej Bargiel udowodnił, że pobiec można było wszędzie. Z racji obowiązków słynny narciarz wysokogórski biegł w Karakorum.

Polska trzecią siłą

W Wings for Life 2021 wystartowało 184 236 uczestników, z czego ponad 10 tysięcy z Polski. Polacy okazali się trzecią najliczniejszą nacją w tegorocznym biegu. Bardzo mocni byli też indywidualnie.
Dariusz Nożyński biegł po mającej 2,4 kilometra pętli na warszawskich Kabatach. Dał się dogonić dopiero, gdy licznik pokonanych kilometrów wskazał 66,2 kilometra. Dało mu to drugie miejsce na świecie.
Pokonał go jedynie jadący na wózku inwalidzkim Szwed Aron Anderson, który uciekał Małyszowi przez 66,8 kilometra.
W czubie klasyfikacji znalazły się więc dobrze znane osoby. W zeszłym roku Anderson był drugi, a Nożyński trzeci. Szwed z Polakiem ustąpili wtedy jedynie Brytyjczykowi Michaelowi Taylorowi.
Powtórka była za to u pań - ponownie najlepsza okazała się startująca z amerykańskim paszportem Nina Zarina.
Na badania nad rdzeniem kręgowym przy okazji tegorocznego Wings for Life udało się zebrać 4,1 mln euro.
Małysz: - Mimo podkręconej kostki chciałem przebiec jak najwięcej, bo wiem, co ci ludzie przeżywają. Chcą chodzić za wszelką cenę, chcą biegać, a nie mogą. My możemy, więc musimy walczyć często sami z sobą - podsumował legendarny polski skoczek narciarski.

Wyniki Wings for Life 2021:

kobiety:
1. Nina Zarina (Stany Zjednoczone) 61,1 km
2. Vera Nunes (Portugalia) 48,5 km
3. Nikola Corbova (Słowacja) 48 km
4. Karen Torrealba Cortes (Chile) 46 km
5. Kaori Aman (Japonia) 44,2 km
6. Anja Kobs (Niemcy) 43,2 km
7. Sabine Burgdorf (Niemcy) 42,5
8. Margit Lazzeri (Austria) 42,4 km
9. Sarah Dreier (Austria) 42,4 km
10. Ellen Andreasson (Szwecja) 42,4 km
mężczyźni:
1. Aron Anderson (Szwecja) 66,8 km
2. Dariusz Nożyński (Polska) 66,2 km
3. David Schoenherr (Niemcy) 62,4 km
4. Raphael Josef (Szwajcaria) 59,9 km
5. Iwan Motorin (Rosja) 59,9 km
6. David Kilgore (Stany Zjednoczone) 59,4 km
7. Florian Neuschwander (Niemcy) 57,1 km
8. Francisco Javier Mendez Morales (Chile) 56,5 km
9. Andreas Englbrecht (Austria) 55 km
10. Taras Ivaniuta (Słowacja) 54,9 km
Autor: łup / Źródło: eurosport.pl
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama