Robert Kubica zdobył punkt w sobotę na torze w Assen - seria DTM

05/09/2020, 14:31 GMT+2

Robert Kubica (BMW M4 DTM) nareszcie ma powody do zadowolenia. Polski kierowca zajął 10. miejsce w sobotnim wyścigu serii DTM na holenderskim torze w Assen i tym samym zdobył pierwszy punkt w tegorocznym sezonie.

W sobotnim wyścigu zwyciężył Holender Robin Frijns (Audi RS 5 DTM). Drugie miejsce zajął Francuz Loic Duval (Audi RS 5 DTM), a trzecie lider klasyfikacji generalnej cyklu Szwajcar Nico Mueller (Audi RS 5 DTM).

Pierwsza wygrana

Tylko ta trójka walczyła o zwycięstwo. Czwarty na mecie Niemiec Mike Rockenfeller (Audi RS 5 DTM) był wolniejszy od Holendra o ponad 3 s.

Dla Frijnsa to był wyjątkowy start. Holender odniósł pierwsze zwycięstwo w serii DTM i awansował na 2. pozycję w klasyfikacji generalnej.

Kubica czekał ze zmianą opon

Początek rywalizacji przebiegał dość spokojnie, na starcie nie doszło do żadnej kolizji. Na czele jechał zdobywca pole position Duval, za nim Frijns, w czołówce byli także Mueller, Rockenfeller i Niemiec Rene Rast (Audi).
Podczas przejazdu 18. okrążenia zaczął padać lekki deszcz, więc większość kierowców zjechała na zmianę opon. Kubica, znany z tego, że lubi rywalizować na mokrej nawierzchni, dość długo nie decydował się na taki krok. Dzięki temu na moment wyszedł na czwarte, a potem i na trzecie miejsce.
Po zameldowaniu się na 20. okrążeniu w serwisie i założeniu nowych opon, Polak wrócił na tor na 13. pozycji i odrabiał stratę do wyprzedzającego go kierowcy - Austriaka Philippa Enga (BMW M4 DTM). Na ostatnim, 36. okrążeniu, krakowianin awansował na 10. lokatę.
W siódmym wyścigu sezonu Kubica zdobył za 10. miejsce punkt w klasyfikacji generalnej DTM.

Problemy na starcie

Warto wspomnieć, że sobotni wyścig zaczął się z przygodami. Gdy kierowcy wyjechali na okrążenie formujące i rozgrzewkowe, nie udało się uruchomić silnika w Audi Brytyjczyka Jamie Greena. Samochód został na torze, a mechanicy mieli problem z jego usunięciem. Gdy kierowcy przejechali okrążenie formujące, uszkodzone Audi było wciąż na torze. To powodowało, że start trzeba było opóźnić.
W tej sytuacji zespół sędziów sportowych (ZSS) zdecydował, że kierowcy po raz drugi przejadą jedno okrążenie bez ścigania się i lepiej rozgrzeją opony. Mechanikom w tym czasie udało się wypchnąć z toru blokujące go Audi i wyścig ruszył. Został jednak o trzy minuty skrócony - kierowcy mieli się ścigać przez 52 minuty plus jedno okrążenie.
W niedzielę w Assen zostanie rozegrany ósmy wyścig sezonu, start o 13.30.
W klasyfikacji generalnej prowadzi Mueller - 149 pkt., przed Frijnsem - 119 pkt. i broniącym tytułu Rastem - 107 pkt.