Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Raport Human Rights Watch. Młodzi japońscy sportowcy ofiarami przemocy - igrzyska w Tokio

Emil Riisberg

20/07/2020, 14:09 GMT+2

Przemoc fizyczna, werbalna, a czasem również seksualna wobec trenujących dzieci i młodzieży są w Japonii na porządku dziennym - wynika z raportu Human Rights Watch (HRW). Organizacja broniąca praw człowieka opublikowała 67-stronicowy dokument, z którego wyłania się złowieszczy obraz japońskiego sportu.

Japonia - przemoc w sporcie

Foto: Eurosport

Raport nosi tytuł "Byłem uderzony tyle razy, że nie potrafię zliczyć" i przedstawia historię kar fizycznych, powszechnie stosowanych w trakcie treningów japońskich dzieci. Powstał na podstawie 50 wywiadów z byłymi i obecnymi sportowcami oraz internetowej ankiety, na którą odpowiedziało 757 osób. W stworzenie dokumentu zaangażowane było również osiem japońskich organizacji sportowych.
- Udokumentowane przez nas konkretne nadużycia obejmują między innymi uderzanie pięściami, kopanie lub uderzanie przedmiotami oraz stosowanie nadmiernej lub niewystarczającej ilości pożywienia i wody - wyliczał podczas konferencji prasowej dyrektor globalnych inicjatych HRW Minky Worden.
"Trener powiedział mi, że nie podchodzę do biegania wystarczająco poważnie. Wezwał cały zespół i zostałem przy wszystkich uderzony w twarz. Krwawiłem, a on nie przestawał mnie bić" - to jedna z wielu cytowanych w raporcie historii młodych sportowców.

Problem przemocy w sporcie nie jest nowy

Japoński Komitet Olimpijski był świadomy problemu już w 2013 roku, kiedy wewnętrzny audyt wykazał, że ponad 10 proc. sportowców było ofiarami nękania lub zastraszania. Zobowiązał się do wyeliminowania przemocy w krajowych federacjach sportowych. Niektórym z nich, np. związkowi judo, ograniczono środki finansowe po ujawnieniu znęcania się trenerów nad zawodnikami i zawodniczkami.



Z raportu HRW wynika, że od tamtej pory nie zrobiono w tej sprawie nic. Organizacja wezwała japoński departament sportu i tamtejszy komitet olimpijski do poważnego zajęcia się problemem i wykorzystania zbliżających się igrzysk olimpijskich w Tokio jako katalizatora zmian. Zwrócono również uwagę, że problem ma charakter globalny, ale obowiązujące w wielu krajach procedury walki z tym zjawiskiem są nieprzejrzyste i nieefektywne.
- Human Rights Watch wzywa Japonię do podjęcia zdecydowanych działań i przewodnictwa w walce z tym zjawiskiem na świecie - powiedział Worden.
Autor: macz / Źródło: eurosport.pl, Reuters
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama