Rajd Dakar 2022: wyniki i relacja z prologu. Dwie polskie załogi na prowadzeniu

01/01/2022, 17:49 GMT+1

Marek Goczał i Łukasz Łaskawiec zajęli pierwsze, a Michał Goczał z Szymonem Gospodarczykiem drugie miejsce w kategorii lekkich pojazdów UTV w prologu rozgrywanego w Arabii Saudyjskiej prestiżowego Rajdu Dakar. W czołówce tej kategorii znalazła się jeszcze jedna polska załoga. Aron Domżała i Maciej Marton zajmują piątą pozycję.

Marek Goczał - Rajd Dakar

Polskie załogi już na początku rajdu potwierdziły, że są faworytami tej cieszącej się coraz większą popularnością klasy. Już przed rokiem tylko kłopoty sprzętowe pozbawiły końcowego zwycięstwa Domżałę i Martona, z bardzo dobrej strony zaprezentowali się także bracia Goczałowie.
Odcinek specjalny etapu 1A tegorocznej edycji rajdu mierzył zaledwie 19 kilometrów z Dżuddy do Hail. Marek Goczał, pilotowany przez Łaskawca, pokonał brata o 14 sekund. Domżała i Marton stracili do zwycięzców 45 sekund.

Wielkie marzenie rodziny Goczałów

30-letni Marek i o 16 lat starszy Michał tworzą team Cobant Energylandia. Planują, że w 2023 roku w Dakarze wystartuje także syn Marka - Eryk.
- Tworzymy sportową rodzinę i naszym największym marzeniem jest całe Dakarowe podium Goczałów – mówił przed rajdem Marek.
Przed ubiegłorocznym debiutem Michał, który pierwszego quada dostał od brata, gdy miał pięć lat, podkreślał, że ma trzy cele: wystartować w Dakarze, ukończyć Dakar i wygrać Dakar. Dwa pierwsze już zrealizował i jest na dobrej drodze do urzeczywistnienia najbardziej ambitnego.
Obaj mają doświadczonych pilotów. Łaskawiec był w 2011 roku trzeci w Dakarze w kategorii quadów, a Gospodarczyk w 2018 roku zajął także trzecie miejsce w UTV u boku francuskiego kierowcy Claude’a Fourniera.
Klasyfikacja UTV (Utility Task Vehicle) pojawiła się w Dakarze w 2017 roku. Startują w niej lekkie pojazdy, skonstruowane specjalnie z myślą o pokonywaniu wyjątkowo trudnego terenu. Początkowo rywalizowały w niej głównie konstrukcje prototypowe, w ubiegłym roku wyodrębniono osobną kategorię dla fabrycznych pojazdów tego typu.

Przygoński w pierwszej dziesiątce

W "królewskiej" klasie samochodów Jakub Przygoński z niemieckim pilotem Timo Gottschalkiem (Mini) zajęli dziewiąte miejsce. Najlepszy był startujący po raz 18. w Rajdzie Dakar Katarczyk Nasser Al-Attiyah (Toyota).
Przygoński prowadzący Mini z napędem na tylne koła stracił do Al-Attiyaha niewiele ponad minutę.
Drugi czas uzyskał Hiszpan Carlos Sainz w Audi z elektrycznym napędem. Ta prototypowa konstrukcja wykorzystująca do ładowania baterii silnik benzynowy wzbudza wielkie zainteresowanie. Przeważają opinie, że nowatorskie auta niemieckiego koncernu mogą mieć duże problemy z ukończeniem tak morderczego rajdu, ale na pierwszym krótkim odcinku specjalnym spisały się bardzo przyzwoicie.

Spora strata Giemzy

W rywalizacji motocyklistów Maciej Giemza (Husqvarna) występ w swoim piątym Dakarze rozpoczął od 18. miejsca. Zgodnie z przewidywaniami przed nim uplasowali się przede wszystkim zawodnicy z teamów fabrycznych. Najszybszy był Australijczyk Daniel Sanders (Gas Gas), który o minutę wyprzedził Chilijczyka Pablo Quintanillę (Honda) i o 1.55 Rossa Brancha z Botswany (Yamaha).
Zawodnik Orlen Teamu stracił do zwycięzcy sześć minut. Bardzo dobrze pojechał drugi polski motocyklista 20-letni Konrad Dąbrowski (KTM), syn wielokrotnego uczestnika Dakaru - Marka. Przed rokiem w debiucie zajął 28. miejsce, będąc najmłodszym w historii motocyklistą, który ukończył ten wyczerpujący rajd. W sobotę uzyskał 29. czas.
Motocykle były kategorią rywalizującą według innych zasad niż pozostałe. Uzyskane czasy ustalają kolejność startu czołowej piętnastki w niedzielę.
W kategorii quadów Kamil Wiśniewski (Yamaha) był szósty, ze stratą blisko siedmiu minut do broniącego tytułu Argentyńczyka Manuela Andujara (Yamaha).
W niedzielę odbędzie się zasadnicza część pierwszego etapu ze startem i metą w Hail. Trasa liczy 546 km, z czego 334 to odcinek specjalny.