Rajd Dakar 2022: wyniki i relacja z etapu 1B. Druga wygrana Polaków

02/01/2022, 14:19 GMT+1

Aron Domżała i Rafał Marton, którzy w sobotnim prologu zajęli piąte miejsce, wygrali niedzielny etap Rajdu Dakar i objęli prowadzenie w klasyfikacji generalnej w kategorii lekkich pojazdów UTV. Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk w niedzielę zajęli 4. miejsce. Wśród kierowców samochodów Jakub Przygoński uzyskał 9. rezultat, ale poniósł duże straty w "generalce".

Aron Domżała i Rafał Marton w Rajdzie Dakar

Startujący w barwach zespołu fabrycznego Can-Am Domżała z Martonem nie ukrywali przed rajdem, że liczą na zwycięstwo. Przed rokiem pozbawiła go ich awaria, ale i tak trzecie miejsce było ich dużym sukcesem. W sobotę uzyskali piąty czas w krótkim prologu, w niedzielę (546 km, z czego 334 to odcinek specjalny) byli już najszybsi. To ich trzecie etapowe zwycięstwo w Rajdzie Dakar, w którym uczestniczą po raz czwarty.

Goczał tuż za podium

Kolejny raz świetnie pojechali Goczał z Gospodarczykiem, którzy po drugim miejscu w prologu tym razem zajęli czwarte miejsce, tracąc na ostatnich kilometrach miejsce na podium. Na drugiej pozycji uplasowali się Amerykanin Austin Jones z Brazylijczykiem Gustavo Gugelminem, a na trzeciej, podobnie jak w sobotę, Brazylijczycy Rodrigo Luppi De Oliveira i Maykel Justo.
W klasyfikacji generalnej Domżała z Martonem mają 2.07 przewagi nad Jonesem i Gugelminem oraz 4.29 nad De Oliveirą i Justo. Michał Goczał z Gospodarczykiem plasują się na czwartym miejscu, a zwycięzcy prologu Marek Goczał i Łukasz Łaskawiec w niedzielę ponieśli duże starty czasowe i spadli na dalszą pozycję.

Przygoński wysoko, ale z dużymi stratami

Przygoński na odcinku specjalnym długości 334 km uzyskał dziewiąty czas, o 40 minut gorszy od Katarczyka Nasser Al-Attiyah (Toyota), który był najszybszy także w sobotnim prologu i prowadzi w rajdzie. W klasyfikacji generalnej Polak jest ósmy. Świetnie pojechał czeski kierowca Orlen Teamu Martin Prokop (Toyota), który zajął trzecie miejsce.
Giemza (Husqvarna) był pierwszym zawodnikiem, który w niedzielę wyruszył na trasę. Długo utrzymywał niezłe tempo, ale w drugiej części etapu popełnił błąd nawigacyjny, który kosztował go dużo czasu i w efekcie zepchnął na 46. miejsce. 42. był Konrad Dąbrowski (KTM). W klasyfikacji generalnej Dąbrowski jest 42., a Giemza 43. Drugi dzień z rzędu najszybszy był Australijczyk Daniel Sanders (Gas Gas)
Siódmy w rywalizacji quadów był Kamil Wiśniewski, który w „generalce” zajmuje szóste miejsce. Prowadzi Litwin Laisvydas Kancius.

Katastrofa elektrycznych Audi

Szanse na sukces w Rajdzie Dakar praktycznie pogrzebał zespół Audi, który wystawił nowatorski samochód napędzany silnikiem elektrycznym. Słynny Francuz Stephane Peterhansel, 14-krotny zwycięzca Dakaru, urwał tylne koło i nadal czeka na trasie na samochód serwisowy. Nawet jeśli dojedzie do mety, to z wielką stratą. Na odległych pozycjach etap ukończyli Szwed Mattias Ekstroem (1,5 godziny straty) i Hiszpan Carlos Sainz (2 godziny).
Z powodu obfitych deszczów, które wywołały lokalną powódź, organizatorzy zmienili trasę poniedziałkowego etapu, który miał się kończyć w Al Artawiyah bez możliwości korzystania z serwisu. Kierowcy pojadą do biwaku w Al Qaysumah, gdzie mieli dotrzeć we wtorek. Nie będzie to etap maratoński.