Rajd Dakar 2022: Carlos Sainz ruszył po piąty triumf w Dakarze. Katarczyk Nasser Al-Attiyah wygrał prolog - samochody

01/01/2022, 20:59 GMT+1

Katarczyk Nasser Al-Attiyah wygrał w sobotę prolog Rajdu Dakar w kategorii samochodów. Trzykrotny triumfator imprezy o 12 s wyprzedził innego weterana Dakaru Hiszpana Carlosa Sainza, startującego po raz pierwszy w samochodzie z silnikiem elektrycznym. Trzeci na mecie w Hail był reprezentant RPA Brian Baragwanath. Jakub Przygoński z Timo Gottschalkiem z Orlen Team zajęli 9. miejsce.

Elektryczne Audi debiutuje w Rajdzie Dakar

Na 19-kilometrowym odcinku z Dżuddy do Hail dwóch najlepszych kierowców dzieliło tylko 12 sekund, ale uwaga wielu obserwatorów rajdu koncentrowała się bardziej na drugim z nich. 59-letni Sainz, który w przeszłości czterokrotnie wygrywał najtrudniejszy rajd terenowy na świecie, do rywalizacji w tegorocznej edycji imprezy przystąpił w samochodzie z napędem elektrycznym.
- To kamień milowy w historii tego auta. Pierwszy poważny test bez problemów, bez usterek. Z ulgą przejechałem pierwszy odcinek - cytują mistrza hiszpańskie media.
Przed startem Dakaru nie brakowało opinii, że innowacyjna konstrukcja Audi nie podoła trudom morderczej trasy w Arabii Saudyjskiej. Ale pierwsze wyniki napawają optymizmem.
- Jesteśmy bardzo ostrożni i dokładnie kontrolujemy wszystkie parametry - powiedział na mecie prologu Francuz Stephane Peterhansel, który zajął 14. miejsce z 72-sekundową stratą do Al-Attiyaha.
Triumfator aż czternastu edycji Dakaru (w latach 1991-1998 sześć razy wygrywał wśród motocyklistów, od 1999 roku odniósł osiem zwycięstw w gronie kierowców samochodów, po raz ostatni przed rokiem) dołączył w tym roku do zespołu Audi. Ekipa postawiła sobie za najważniejszy cel pierwsze zwycięstwo w Dakarze, wywalczone pojazdem z napędem elektrycznym.
- Samochód jest przyjemny w prowadzeniu - zapewnił Peterhansel. - Świetnie też spisuje się przy pokonywaniu wydm.

Przygoński w gronie najlepszych

Na znakomitym dziewiątym miejscu (w kategorii sklasyfikowano 88 kierowców) prolog ukończył Przygoński. Kierowca Orlen Teamu stracił do Al-Attiyaha nieco ponad minutę i w niedzielę będzie miał przywilej wybrania sobie pozycji startowej do etapu 1B.
Przysługuje on dziesięciu najlepszym kierowcom w prologu. W tym gronie, oprócz Al-Attiyaha, Sainza i Baragwanatha, znalazł się m.in. dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata Sebastien Loeb. Utytułowany Francuz uzyskał w sobotę piąty rezultat.

Polacy zdominowali kategorię UTV

Pierwsze i drugie miejsce w kategorii lekkich pojazdów UTV zajęli bracia Marek i Michał Goczał ze swoimi pilotami Łukaszem Łaskawcem i Szymonem Gospodarczykiem. Piąty rezultat w tej kategorii wywalczyli Aron Domżała z Maciejem Martonem.
Klasyfikacja UTV (Utility Task Vehicle) pojawiła się w Dakarze w 2017 roku. Startują w niej lekkie pojazdy, skonstruowane specjalnie z myślą o pokonywaniu wyjątkowo trudnego terenu. Początkowo rywalizowały w niej głównie konstrukcje prototypowe, w ubiegłym roku wyodrębniono osobną kategorię dla fabrycznych pojazdów tego typu.
Zainaugurowany w Nowy Rok Rajd Dakar potrwa do 14 stycznia.