PŚ w kajakarstwie w Segedynie. Sobotnie podia Polaków [WIDEO]

13/05/2023, 12:03 GMT+2

Doskonałe wieści z węgierskiego Segedynu, gdzie trwa Puchar Świata w kajakarstwie. Aż cztery polskie osady stanęły w sobotę na podium.

Biało-Czerwonym najlepiej poszło w konkurencji jedynek kobiet na 1000 metrów. Drugie miejsce zajęła bowiem Justyna Iskrzycka, a trzecia była wicemistrzyni olimpijska z Tokio, czyli Anna Puławska.
Iskrzycka przez długi czas walczyła o zwycięstwo z Hiszpanką Isabel Contreras, ale w połowie dystansu rywalka wyraźniej jej odpłynęła. Z kolei Puławska do końca musiała odpierać ataki Chinki Lingyi Chen, ale ostatecznie finiszowała na trzeciej pozycji.
Puławska i Karolina Naja wystąpiły także w jedynkach na dystansie o połowę krótszym, ale awansowały tylko do finału B. Naja wygrała wyścig, czyli została sklasyfikowana na 10. pozycji, Puławska była trzecia (12.). Poza zasięgiem dla rywalek pozostaje 33-letnia Nowozelandka Lisa Carrington. Pięciokrotna złota medalistka olimpijska wygrała finał A z wyraźną przewagą.

Mężczyźni także na podium na Węgrzech

Cenny sukces zanotował także kanadyjkarz Wiktor Głazunow, który był trzeci na olimpijskim dystansie C1 1000 m. Polak przez niemal cały wyścig płynął na trzeciej pozycji, a do zwycięzcy Rumuna Catalina Chirili stracił blisko trzy i pół sekundy.
- Wiktor zrobił to, czego się spodziewaliśmy. Miał walczyć o medal i tak było. Jestem zadowolony z tego biegu. Rumun Chirila jest w tej chwili nie do złapania dla nikogo - powiedział trener kadry kanadyjkarzy Marek Ploch.
W finale wystartował także Łukasz Witkowski, który przypłynął na dziewiątej lokacie z dużą stratą do rywali.
Witkowski wcześniej wystąpił w finale dwójek na 1000 m (konkurencja nieolimpijska) z Dominikiem Nowackim, w którym zajęli drugą lokatę. Przegrali tylko z Rumunami (Ilie Sprincean, Oleg Nuta) o 1,5 sekundy. Na piątym miejscu finiszował młodzieżowy duet: 20-letni Juliusz Kitewski i o rok starszy Krystian Hołdak.
W rywalizacji kanadyjkarek w C2 na 500 m (konkurencja olimpijska) Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak uplasowały się na ósmym miejscu, tracąc do triumfatorek Chinek 3,41 sekundy. Drugie miejsce zajęły Hiszpanki, trzecia była osada Kanady. W finale B popłynęła druga polska załoga (Amelia Braun i Katarzyna Szperkiewicz), która zajęła czwartą lokatę (13. w klasyfikacji ogólnej).
Z kolei w rywalizacji kajakarzy siódme miejsce w finale B zajął Rafał Rosolski, który ostatecznie uplasował się na 16. miejscu w klasyfikacji generalnej.
W sobotę po południu zostaną rozegrane kolejne wyścigi eliminacyjne, m.in. dwójek na dystansach olimpijskich (500 m). Zawody Pucharu Świata potrwają do niedzieli. Transmisje w Eurosporcie 2 i w Eurosporcie Extra w Playerze.
Za dwa tygodnie areną zmagań najlepszych kajakarzy świata będzie Poznań.
Autor: lukl / Źródło: eurosport.pl