Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Podnoszenie ciężarów. Kontrola dopingowa z udziałem sobowtórów zamiast zawodników

Emil Riisberg

17/09/2021, 09:50 GMT+2

Niezależna agencja antydopingowa ITA (International Testing Agency) poinformowała o nałożeniu na mołdawskiego lekarza Dorina Balmusa dożywotniego zakazu wszelkiej działalności związanej ze sportem. To konsekwencja stosowanej przez niego praktyki podstawiania do kontroli antydopingowych osób podobnych do kontrolowanych sportowców.

Foto: Eurosport

Do podstawienia w miejsce zawodników podobnych do nich osób doszło 8 listopada 2015 roku podczas zawodów w podnoszeniu ciężarów w Kiszyniowie, niedługo przed mistrzostwami świata w Houston.
Zamiast Jurie Bułata, Gienadija Dugoglo i Artioma Pipy do kontroli stawiło się trzech innych mężczyzn. Testy nie wykazały, aby przepisy zostały złamane.
Wszystko wzbudziło jednak wątpliwości kontrolerów, którzy przekazali sprawę do departamentu śledczego Światowej Organizacji Antydopingowej (WADA). Analiza DNA próbek pobranych podczas zawodów i wcześniejszych kontroli zawodników potwierdziła przypuszczenia, że do badania podstawiono inne osoby. Wspomniani sportowcy uzyskali później pozytywne wyniki na obecność zabronionych substancji i zostali zawieszeni.
5 stycznia 2020 roku niemiecka telewizja ARD wyemitowała dokument poświęcony metodom dopingowym stosowanym w podnoszeniu ciężarów. Doktor Balmus przyznał w nim, że korzystał z usług sobowtórów, by zapewnić bezkarność swoim podopiecznym.

Dożywotni zakaz

W czerwcu br. ITA postawiła lekarzowi zarzut naruszenia przepisów antydopingowych Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF). W czwartek wydała decyzję, na podstawie której Balmus nie będzie mógł dożywotnie prowadzić żadnej działalności związanej z profesjonalnym sportem.



W ubiegłym roku WADA, na której czele stoi Witold Bańka, przyznała, że podstawianie sobowtórów to coraz częstsza praktyka w środowisku podnoszenia ciężarów. Badano wówczas 18 podobnych przypadków w sześciu krajach.
Mająca siedzibę w Lozannie ITA jest niezależną organizacją antydopingową, powołaną w 2018 roku pod nadzorem WADA i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Jej powstanie ma bezpośredni związek ze sprawą badania zorganizowanego dopingu w Rosji w latach 2014-2015. Członkowie Ruchu Olimpijskiego postanowili wyłonić niezależny podmiot, by uniknąć sytuacji, w której sportowcy z danego kraju badani są wyłącznie przez lokalny podmiot antydopingowy.
Autor: macz/TG / Źródło: eurosport.pl, PAP, ita.sport
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama