Ocean Race 2021. Etap Alicante - Genua: wyniki i klasyfikacja generalna

19/06/2021, 15:34 GMT+2

Duży sukces ekipy Team Sailing Poland w trakcie ostatniego etapu regat The Ocean Race. W wyścigu Alicante - Genua załoga płynąca jachtem Volvo 65 (VO65) zajęła ostatecznie drugie miejsce. Zmagania zakończyła sobotnia walka u wybrzeży Genui.

Załoga jachtu Sailing Poland reprezentuje Polskę w regatach The Ocean Race

The Ocean Race Europe to pierwsza, europejska odsłona najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie - The Ocean Race. Przebiegała w dwóch kategoriach. Na starcie stanęło dwanaście jachtów - 7 klasy VO65 i 5 klasy IMOCA.
Jacht z polską z banderą startował w nich pierwszy raz od ponad pięćdziesięciu lat. Ze swoim sternikiem Bouwe Bekkingiem, holenderską legendą imprezy, bardzo dobrze spisywała się od początku. Nie inaczej było w kończącym zmagania etapie Alicante - Genua.
Ostateczne rozstrzygnięcia zapadły w sobotę podczas przybrzeżnego wyścigu. W przeciwieństwie do etapów morskich tym razem zgarnąć można było mniej punktów - trzy, dwa i jeden za czołowe lokaty.
Walka rozpoczęła się z opóźnieniem, bo planowy start uniemożliwiał zbyt słaby wiatr. Mimo kłopotów, ostatecznie wszystkie jednostki wyruszyły na trasę.

Portugalczycy znów górą

Team Sailing Poland spisał się bardzo dobrze i zajął drugie miejsce. Ostatni etap Ocean Race zakończył z takim samym ogólnym dorobkiem (17 pkt) jak zespół AkzoNobel Ocean Racing, ale ponieważ był od niego lepszy w sobotę, to on zajął drugą lokatę w klasyfikacji generalnej Alicante - Genua
Podobnie jak na poprzednim etapie z Cascais do Alicante zwycięzcami została portugalska załoga Mirpuri Foundation Sailing Team.
Kalendarz The Ocean Race Europe:29 maja 2021 - start etapu: Lorient - Cascais
6 czerwca 2021 – start etapu: Cascais - Alicante
13 czerwca 2021 – start etapu: Alicante - Genua