Popularne sporty
Wszystkie sporty
Pokaż wszystko

Najszybszy polski jacht w historii na mecie Rolex Fastnet 2019

Emil Riisberg

11/08/2019, 09:09 GMT+2

Dwa dni, pięć godzin, sześć minut i 22 sekundy - tyle czasu zajęło jedynemu polskiemu jachtowi klasy VO65 Sailing Poland ukończenie legendarnych regat Rolex Fastnet 2019. Dowodzony przez kapitana Macieja Marczewskiego zespół zajął 22. miejsce na prawie 400 łodzi rywalizujących.

Foto: Eurosport

Regaty Fastnet to wyjątkowy, klasyczny żeglarski wyścig rozgrywany co dwa lata od 1925 roku. Trasa liczy 608 mil morskich i prowadzi z Cowes na wyspie Wight do Plymouth z okrążeniem legendarnej latarni morskiej Fastnet Rock. Obok słynnych regat Sydney-Hobart zaliczany jest do najtrudniejszych i najważniejszych zawodów morskich świata.

"Spełnienie marzeń"

Kapitanem najszybszego polskiego jachtu w historii na mecie Rolex Fastnet 2019 był Maciej Marczewski, co-skipperem - Tony Mutter - nowozelandzka legenda żeglarstwa, który sześć razy brał udział w Volvo Ocean Race i dwa razy go wygrał. Załoga jachtu składa się z w 1/3 z żeglarzy zawodowych - reszta z nich to amatorzy dla których żeglarstwo oceaniczne to pasja a na co dzień pracują w innych zawodach.
- Wielokrotnie miałem już okazję siedzieć na jachtach morskich, regatowych, natomiast nie miałem okazji popłynąć w tak wymagających regatach. 12,13 węzłów - wydawało mi się, że to już jest szybka prędkość. Tu dochodziła ona do 25,27 węzłów, a to jeszcze nie jest koniec możliwości jachtu. Nie da się tego opisać, trzeba po prostu wejść na pokład. Dla mnie to spełnienie marzeń - powiedział na antenie TVN24 jeden z uczestników załogi VO65 Sailing Poland Kuba Zborowski, dziennikarz Canal+Sport.
Do tej pory jednostka startowała w słynnych regatach RORC Caribbean600, a jesienią wystartuje w Middle Sea Race i Les Voilesde Saint-Tropez. Zimą natomiast planowane jest przewiezienie jej na drugą półkulę aby wzięła udział w regatach Sydney-Hobart.

Polacy na innych jachtach

W grupie IRC Z startowały jeszcze dwie jednostki klasy VO65 - litewski jacht Ambersail (miejsce 21.), gdzie częścią załogi byli Polacy z Przemysławem Tarnackim, który był jednym ze skipperów jachtu oraz brytyjski Team Brunel, który ukończył regaty na 24. miejscu.
Ogółem w grupie IRC Z startowało 40 najwęższych i najszybszych jednostek a w całych regatach, które dla mniejszych i wolniejszych jednostek jeszcze trwają - prawie 400.
Autor: lukl / Źródło: eurosport.pl, materiały prasowe
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama