MŚ w judo. 17-letnia Biłodid mistrzynią świata

21/09/2018, 07:51 GMT+2

Takiej zawodniczki świat judo jeszcze nie widział. 17-letnia Daria Biłodid została w Baku najmłodszą mistrzynią świata.

Rok temu, mając 16 lat, Ukrainka wywalczyła w Warszawie mistrzostwo Europy, teraz z księżniczki stała się królową. Bo na świecie też już nie ma sobie równych.

Tata też mistrz świata

W czwartkowym finale kategorii 48 kg pokonała broniącą tytułu Japonkę Funę Tonaki i została najmłodszą mistrzyni świata, poprawiając tym samym osiągnięcie legendarnej Japonki Ryoko Tani-Tamury. Ryoko Tani z 1993 roku, która zdobyła pierwsze z siedmiu tytułów mistrzowskich w wieku 18 lat i 27 dni. W dniu finału Ukrainka miała 17 lat i 345 dni. Pełnoletność osiągnie 18 października.

- Nie mogę w to uwierzyć. Żadne słowa nie opiszą mojego szczęścia - powiedziała po wszystkim młoda bohaterka.
Choć ze względu na swoją nieprzeciętną aparycję, mogłaby zrobić wielką karierę choćby w świecie mody, to wybrała judo. Jej trenerami są rodzice. Ojciec Giennadij jest dwukrotnym mistrzem świata w judo w kategorii lekkiej wagi (73 kg).
Brązowe medale w azerskim turnieju zdobyły mistrzyni igrzysk w Rio de Janeiro Argentynka Paula Pareto i pochodząca z Mongolii reprezentantka Kazachstanu Otgontsetseg Galbadrakh.

W piątek, w drugim dniu MŚ, wystąpi troje polskich zawodników: Agata Perenc, Karolina Pieńkowska (obie 52 kg) i Patryk Wawrzyczek (66 kg).