Mistrzostwa Europy w futsalu 2022: Polska - Chorwacja, wynik i relacja

21/01/2022, 21:23 GMT+1

W meczu pierwszej kolejki grupy C mistrzostw Europy w futsalu reprezentacja Polski przegrała z Chorwacją 1:3. Kolejne spotkanie Biało-Czerwoni rozegrają we wtorek, a ich rywalem będzie debiutująca w turnieju Słowacja.

Polacy biorą udział w finałach po raz trzeci w historii i drugi z rzędu. W inauguracyjnym występie w Moskwie w 2001 roku drużyna trenera Romana Swoińskiego przegrała z Chorwacją 1:2, Hiszpanią 2:8 i Ukrainą 3:8.
Na kolejny występ w czempionacie o prymat na Starym Kontynencie trzeba było czekać aż 17 lat. W mistrzostwach rozegranych w roku 2018 w słoweńskiej Lublanie Polacy zremisowali w grupie z Rosją 1:1 i przegrali z Kazachstanem 1:5.

Dobre złego początki

W imprezie rozgrywanej w Holandii rywalami polskich zawodników w fazie grupowej są Słowacja, Rosja oraz Chorwacja. I to właśnie meczem z ekipą z Bałkanów podopieczni Błażeja Korczyńskiego otworzyli turniej.
Spotkanie w Amsterdamie rozpoczęło się lepiej dla Polaków, ale w ósmej minucie to przeciwnicy wyszli na prowadzenie. Po prostym zwodzie Matej Horvat minął Michała Kałużę i efektownym krzyżakiem umieścił piłkę w pustej bramce.
Biało-Czerwoni wyrównali w 14. minucie. Futbolówkę na własnej połowie przejął Patryk Hoły, po czym ruszył sam na sam z bramkarzem i strzałem pod poprzeczkę doprowadził do remisu.
Wynik 1:1 utrzymał się dokładnie przez 15 sekund, bo tyle zajęła Antonio Sekuliciovi odpowiedź na gola strzelonego przez piłkarza Red Dragons Pniewy. Co gorsza, jeszcze przed przerwą Chorwaci podwyższyli na 3:1 po tym, jak Franko Jelovcić pokonał Kałużę uderzeniem z ostrego kąta.
Po przerwie Polacy odważnie ruszyli do odrabiania strat, ale brakowało im szczęścia. Piłka kilkukrotnie trafiła w słupek czy poprzeczkę, a do tego świetnie w bramce spisywał się golkiper rywali. Na złapanie kontaktu zabrakło już czasu, a cenne trzy punkty na inaugurację powędrowały na konto zespołu z Bałkanów.
Polska - Chorwacja 1:3 (1:3)
Bramki: Hoły (14.) - Horvat (8.), Sekulić (14.), Jelovcić (18.).

Mistrzostwa Europy w futsalu 2022 - terminarz. Kiedy gra Polska?

Kolejny mecz Biało-Czerwoni rozegrają 25 stycznia z debiutującą w imprezie Słowacją. Cztery dni później Polaków czeka starcie z brązowym medalistą ostatnich ME Rosją.
Po pierwszej kolejce liderem grupy C są Rosjanie, którzy rozbili w piątek Słowaków aż 7:1.
Rosja - Polska (14.30)
W turnieju występuje 16 zespołów. Z każdej czteroosobowej grupy do fazy pucharowej awansują po dwie najlepsze drużyny. W przypadku równej liczby punktów o kolejności zadecyduje bilans meczów bezpośrednich.
ME w Holandii potrwają do 6 lutego. Dotychczas impreza odbyła się 11-krotnie. Zwyciężali Hiszpanie (1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012, 2016), Włosi (2003, 2014), Rosjanie (1999) i Portugalczycy (2018).
Autor: rozniat/TG / Źródło: eurosport.pl