Popularne sporty
Wszystkie sporty
Pokaż wszystko

Igrzyska olimpijskie - Guy Drut, mistrz olimpijski w biegu na 110 m ppł, o nowym modelu imprezy - Koronawirus

Emil Riisberg

27/04/2020, 08:24 GMT+2

Sięgał po olimpijskie złoto i srebro, a po zakończeniu sportowej kariery - w latach 1995-1997 - był we Francji ministrem sportu. Temat zna zatem doskonale i nie ma wątpliwości, że czas najwyższy na zmiany. - Igrzyska nie będą już takie same. Musimy to zaakceptować i wspólnie wymyślić ich nowy format - twierdzi Guy Drut.

Foto: Eurosport

Biegał przez płotki na dystansie 110 m. Sukcesy odnosił wielkie - wicemistrzem olimpijskim został w tej specjalności w roku 1972, mistrzem - w 1976. Od 1996 jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
W dobie szalejącego na świecie koronawirusa Drut zabrał głos na łamach portalu radiostacji France Info. - Plany organizacyjne igrzysk Paryż 2024 są przestarzałe i nieaktualne, trzeba pracować nad tym, by je dostosować do zmieniającego się świata - oświadczył.

"Igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie nie są wyjątkiem"

Z powodu pandemii COVID-19 zaplanowane na rok 2020 olimpijskie zmagania w Tokio przełożono na 2021. Te w Paryżu odbywać się mają od 2 do 18 sierpnia.
- Czy odpowiedzią na otaczający nas kryzys może być samo przełożenie imprezy, bez głębokiego przemyślenia jej modelu, zarówno ekonomicznego, jak i organizacyjnego? - pytał Drut. - Piękny projekt, który zbudowaliśmy i zrealizowaliśmy w fazie przetargowej na Paryż 2024, nie ma kontaktu z rzeczywistością. Musimy skoncentrować się na tym, co najważniejsze, a przede wszystkim dokonać ponownej oceny budżetu. Kryzys, przez który przechodzimy, ma trwały wpływ na nasze codzienne życie, nasz styl życia, naszą gospodarkę. Igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie nie są wyjątkiem, one także muszą zostać wynalezione na nowo - stwierdził Drut.
Wystąpił - i owszem - z propozycjami zmian. Jest za tym, by przestać z niekończącym się poszerzaniem programu rywalizacji. Zaproponował, by niektóre z dyscyplin na stałe odbywały się w jednym miejscu, niezależnie od tego, który kraj będzie organizatorem imprezy. - Budowa nowych obiektów na wydarzenie, które trwa trzy lub cztery dni, jest bardzo kosztowne - argumentował.
Autor: rk / Źródło: Eurosport.pl/japantimes.co.jp
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama