Gimnastyka sportowa. Simone Biles zdobyła 13. złoto mistrzostw świata

02/11/2018, 18:06 GMT+1

Amerykanka Simone Biles zdobyła w Dausze mistrzostwo świata w skoku. To jej trzynasty złoty medal w karierze, co jest rekordem w gimnastyce sportowej, a trzeci podczas tegorocznej imprezy. Wcześniej triumfowała drużynowo oraz w wieloboju indywidualnym.

Utytułowana Amerykanka wyprzedziła w konkurencji skoku Kanadyjkę Shallon Olsen oraz Meksykankę Alexę Moreno.

Dzień wcześniej Biles zdobyła w Dausze tytuł mistrzyni świata w wieloboju indywidualnym - po raz czwarty w karierze. Dotychczas żadnej gimnastyczce nie udała się ta sztuka. W przeszłości trzy tytuły mistrzowskie zdobyła Rosjanka Swietłana Chorkina.

Przed Biles jeszcze kolejne finały indywidualne: na równoważni, na poręczach i w ćwiczeniach wolnych.

Wyprzedziła Szczerbę

21-latka już wcześniej była najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii kobiecej gimnastyki sportowej, a w piątek - zdobywając trzynasty złoty medal - poprawiła również osiągnięcie z lat 90. XX wieku Białorusina Witalija Szczerby (12 złotych krążków).

Z Polaków w Katarze startowały tylko kobiety. W kwalifikacjach zmagań drużynowych Marta Pihan-Kulesza (Kusy Szczecin), Katarzyna Jurkowska-Kowalska (Wisła Kraków), Gabriela Janik (CWZS Zawisza KG Bydgoszcz) i Wiktoria Łopuszańska (Iskra Zabrze) zajęły 22. pozycję. Indywidualnie najlepszym osiągnięciem biało-czerwonych była 25. lokata Pihan-Kuleszy w eliminacjach na równoważni. Żadnej z Polek nie udało się zakwalifikować do finałów.