DTM. Robert Kubica nie ukończył wyścigu w Zolder

17/10/2020, 13:52 GMT+2

Pech Roberta Kubicy. Polski kierowca z powodu awarii silnika nie ukończył sobotniego wyścigu serii DTM na belgijskim torze Zolder. Zwyciężył po raz trzeci z rzędu broniący tytułu Rene Rast. Niemiec objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu.

Rast triumfował w obu wyścigach rozegranych na tym samym torze w poprzedni weekend. W sobotę drugi ze stratą tylko 0,877 s był Holender Robin Frijns, a trzeci lider Austriak Ferdinand von Habsburg (Audi RS 5 DTM) - strata 22,790.

Początek w wykonaniu kierowcy Orlen Team Art był niezły. Kubica (BMW M4 DTM), który w kwalifikacjach zajął 12. miejsce, po starcie szybko awansował na 11., a potem na 10. pozycję. Gdy rywale zaczęli zjeżdżać do pit stopu Polak dość długo pozostawał na torze, jechał szybkim tempem i piął się w klasyfikacji. Na 13. okrążeniu był już trzeci, prowadził Rast, za nim jechał Niemiec Timo Glock (BMW M4 DTM).

Mechanicy bezradni

Gdy Rast i po nim Glock zdecydowali się na zmianę opon, Kubica wyszedł nawet na prowadzenie. Liderem nie był jednak długo, na 18. okrążeniu sam zameldował się w pit stopie. Po szybkiej zmianie wrócił na tor na dziesiątej pozycji i niespodziewanie po przejechaniu jednego okrążenia ponownie wrócił do serwisu. Jak się okazało, powodem były problemy techniczne.

Stwierdził później, że po wyjeździe z pit stopu usłyszał "dziwną pracę silnika, jakby jeden cylinder nie pracował". Mechanicy nie byli w stanie ustalić przyczyny. Zespół podjął decyzję o wycofaniu się z wyścigu.

W końcówce prowadzący Rast musiał się bronić przed atakami Frijnsa. Obrońca tytułu wiedział, że jeżeli zwycięży, obejmie prowadzenie w serii, gdyż dotychczasowy lider jedzie jako szósty i nie ma szans na poprawę lokaty.

Kubica ostatni

Jak się okazało, lider cyklu Szwajcar Niko Mueller (Audi RS 5 DTM) uplasował się właśnie na szóstej pozycji i spadł w klasyfikacji generalnej na drugie miejsce. Rast ma nad nim teraz 10 punktów. przewagi.
Kubica w klasyfikacji generalnej nadal jest na ostatnim, 16. miejscu z dorobkiem punktu.

W niedzielę na torze w Zolder zaplanowany jest drugi wyścig serii DTM.